Jak dbać o kurtkę skórzaną? Przechowywanie, czyszczenie, konserwacja

2022-07-10
Jak dbać o kurtkę skórzaną? Przechowywanie, czyszczenie, konserwacja

Lato to nie tylko upały i piękna, słoneczna pogoda. Wieczory w czerwcu, lipcu i sierpniu bywają naprawdę chłodne, dlatego warto zaopatrzyć się w stylową kurtkę na taką ewentualność. Najbardziej trendy od ponad dekady, jako casualowa kurtka na co dzień jest popularna ramoneska. Kurtka wykonana ze skóry lub ekoskóry świetnie prezentuje się zarówno w damskich, jak i w męskich outfitach. Ponadto jej kolejnym atutem jest to, że można ją nosić niemal przez cały rok, będzie doskonała na letnie chłodne wieczory przy grillu, ale także na cieplejszą zimę. Problem pojawia się, gdy trzeba ją poddać pielęgnacji lub renowacji, kurtki tego typu po wielu latach użytkowania lub co gorsza wiszenia na wieszaku w ciemnej szafie, mogą mieć na przykład przebarwienia. Wtedy trzeba poddać je czyszczeniu. Tylko jak odświeżyć kurtkę skórzaną w taki sposób, aby jej nie zaszkodzić i nie zniszczyć? Jak skutecznie usunąć z niej zabrudzenia bez konieczności prania? Konserwacja kurtki skórzanej to temat dość skomplikowany, jednak można go przedstawić w kilku prostych krokach. Zapraszamy do lektury poradnika.

Jak dbać o kurtkę skórzaną — jak ją przechowywać, by jej nie zniszczyć?

Posiadasz ramoneskę ze skóry, ale nie wiesz jak ją dobrze przechowywać? Pytanie jak dbać o kurtki skórzane zadaje sobie chyba każdy, kto ma choć jedną taką w swojej garderobie. Nasuwa się myśl, że jeśli dbasz i pielęgnujesz skórzane buty, to z kurtką powinieneś postępować podobnie. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, aby pod żadnym pozorem kurtki skórzanej nie składać, nie zwijać oraz nie ugniatać w szafie pomiędzy innymi ubraniami. Tak potraktowana kurtka już po kilku miesiącach przechowywania w ten sposób może nadawać się do wyrzucenia. Naturalna skóra nie lubi, gdy się ją nadmiernie miętosi, traci wówczas na atrakcyjności i może na zawsze zostać pozaginana w miejscach, w których nie powinna być. Zawsze wieszaj ramoneskę na odpowiedniej szerokości drewnianym wieszaku i staraj się, aby wisząc w szafie pomiędzy innymi ubraniami miała dużo luzu i swobodnie wisiała, nie dotykając się o inne ciuchy.

Działanie czynników atmosferycznych a kurtka ze skóry — jak ją konserwować?

Naturalne skóry nie lubią nadmiernej ilości promieni słonecznych na nie oddziaływujących ani zbyt dużej ilości wody, w tym deszczu. Narażone na to są zarówno kurtki skórzane damskie, jak i kurtki skórzane męskie. Jeśli zdarzy Ci się, że kurtka skórzana długo będzie na słońcu lub na deszczu, pamiętaj aby później poddać ją odpowiedniej pielęgnacji. Narażanie kurtki ze skóry na długotrwałe działanie niekorzystnych dla niej czynników atmosferycznych najczęściej przytrafia się motocyklistom. Zatem jak dbać o skórzaną kurtkę motocyklową?

Czyszczenie kurtki skórzanej — jak to robić skutecznie by jej nie uszkodzić?

Co najmniej dwa razy w roku, na przykład na początku i na końcu sezonu motocyklowego, staraj się natłuścić kurtkę. Pytanie czym natłuścić kurtkę skórzaną? W sklepach branżowych znajdziesz specjalnie do tego przeznaczone preparaty w formie past lub w sprayu i to one będą zdecydowanie najlepsze i najbezpieczniejsze dla Twojej kurtki. A czy można jakoś to zrobić domowymi sposobami? Oczywiście, choć może to być ryzykowne działanie, od Ciebie zależy, czy się go podejmiesz. Przy użyciu miękkiej szmatki lub gąbki możesz na przykład wysmarować kurtkę mieszakną wody i gliceryny, rób to jednak bardzo delikatnie i staraj się nie pominąć żadnego miejsca. Pozostaw kurtkę do wyschnięcia przez kilka dni. Po tym czasie możesz jej używać jak zwykle.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel