Jak dbać o czarne ubrania?

2020-01-22
Jak dbać o czarne ubrania?

Czarne ubrania, które użytkuje się i pierze na co dzień – nierzadko stają się wyblakłe, a to bywa naprawdę frustrujące! Proces blaknięcia czarnych ubrań nie musi być jednak nieunikniony. Stosowanie podstawowych zasad może zapobiec utracie koloru czarnych ubrań, warto też wykorzystać kilka trików.

jak dbać o ubrania - swetry
Tip! Czarne swetry najlepiej prać w niewysokiej temperaturze i suszyć na płasko. Denley.pl
Jak prać czarne ubrania?
 • Czarne ubrania mniej się brudzą i warto wykorzystać tę cechę! Bez względu na to – jakie środki ostrożności podejmiesz – wiele cykli prania na pewno da radę barwnikowi i ciuch zacznie blaknąć. Dlatego ogranicz pranie czarnych rzeczy do niezbędnego minimum. O ile skarpetki trzeba uprać po każdym użyciu, o tyle czarne spodnie albo czarny sweter noszony przez kilka godzin dziennie i nienarażony na czynniki zewnętrzne – można nierzadko założyć więcej niż jeden raz.
 • Trzeba pamiętać o tym, by w praniu zachowywać integralność barwnika. A zatem – czarne pierzemy z czarnymi lub co najmniej z ciemnymi ubraniami, które nawet jeśli  „puszczą farbę”, to następnie ją wchłoną.
 • Ubrania przeznaczone do prania warto rozdzielać nie tylko kolorami, ale i według wagi. Taki zabieg może ochronić splot i kolor delikatniejszych rzeczy.
 • Czarny kolor znika z powodu tarcia, dlatego zanim wrzucisz ciuchy do prania – odwróć je na lewą stronę.
 • Zarówno ciemne, jak i jasne kolory mają tendencję do blaknięcia, a to w wyniku prania w ciepłej wodzie, która sprawia, że włókna tkanin rozluźniają się i puszczają barwnik. Nie pierz zatem czarnych ubrań w wysokiej temperaturze.
 • Zresztą ciepło w każdej postaci sprzyja blaknięciu. Wobec tego – nie susz prania w bębnie suszarki, na balkonie w słoneczne dni, itd. Najlepiej jeśli czarne ciuchy wyschną w neutralnej temperaturze, zawieszone lub położone na płasko na ręczniku.
 • Zanim jednak przystąpisz do suszenia – zwróć też uwagę na to, aby cykl prania był tym najkrótszym z możliwych! Tutaj mniej może znaczyć więcej!
 • Oczywiście, w celu zabezpieczenia ubrań powstały specjalne detergenty „do czarnego”, których zadaniem jest utrzymanie barwnika podczas prania – w ryzach Polecamy!
Dodatkowe triki!
 • W trosce o czarne ubrania sprzymierzeńcem jest ocet destylowany. Wystarczy dodać go trochę do bębna pralki, a pomoże w ochronie głębokiej czerni.
 • Inny środek, który każdy ma w domu i można go wykorzystać do walki o utrzymanie koloru jest… sól kuchenna! Zapobiega ona odbarwianiu ciuchów w czasie „kąpieli”, ale też wręcz przywraca kolor ciuchom, usuwając pozostałości detergentów.
 • Podobnie działa czarny pieprz (1-2 łyżeczki), który świetnie wzmacnia intensywność barwnika!
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel