Hoodie - bluza z kapturem. Trend roku wg. Vogue

2020-01-22
Hoodie - bluza z kapturem. Trend roku wg. Vogue

Bluzy z kapturem kojarzone z mrokiem i szemranymi klimatami, do tej pory były doceniane głównie przez przedstawicieli streetwearu, którzy już dawno się na nich poznali i przez hollywoodzkich scenarzystów, stylizujących swoich bohaterów na gangsterów czy inne postaci, za którymi zwykle stała jakaś tajemnica.

A jakie były początki hoodies? Grzeczne!

shutterstock_118339750Bluzy te są pewnego rodzaju hybrydami. Przed wiekami kaptur był noszony oddzielnie. Pełnił rolę obszernej czapki zakrywającej również kark, chroniącej przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi.

Pierwsze połączenie bluzy i kaptura zaproponowała dopiero firma Champion Products, która w latach 30-tych ubiegłego wieku stworzyła linię hoodies dla sportowców i ludzi pracujących fizycznie na dworze. Choć początkowo pełniły one funkcję bielizny, wkładanej pod spód, to szybko stały się hitem.

Zaczęto produkować je masowo dla uczniów, a wkrótce później i uczennic szkół jako ciepłe okrycie, które chroni też głowę w razie niepogody. Bluzy z kapturem szybko zostały zaopatrzone w uczelniane emblematy (naszywki), charakteryzujące daną jednostkę edukacyjną, sprawiając, że młodzi ludzie utożsamiali się z ich stylem.

Dopiero w połowie lat 70-tych bluzy te wyszły poza szkolne mury, wraz z nastolatkami z biedniejszych dzielnic, którzy często nie mieli do ubrania nic poza swoim „mundurkiem”. Powstająca w tym czasie kultura hip-hopu przejęła styl dzieciaków z gett, kryjących się pod kapturami i tak narodziła się moda na bluzy hoodies – atrybuty młodzieży ulicy.

Jak zawsze i kino nie pozostało bez odpowiedzi na bieżące trendy. Wraz z wypuszczeniem na ekrany filmu „Rocky” – hoodies coraz mniej kojarzono wyłącznie z niegrzecznymi chłopcami siejącymi postrach na dzielni. W latach 90-tych nosili je już wszyscy, choć chyba na zawsze pozostaną one symbolem pewnej izolacji.

Dziś bluzy z kapturem są podstawowym elementem garderoby każdego nastolatka, każdego sportowca i każdej osoby ceniącej sobie miejski styl i absolutną wygodę. Już dawno wyszły poza ramy „łatki” ubrań weekendowych i można je nosić na co dzień, w różnych stylizacjach. Ich atuty, do swoich projektów, z chęcią wykorzystują najwięksi dyktatorzy mody, wypuszczając hoodies na światowe wybiegi. Nic dziwnego, że bluza z kapturem zdobyła tytuł fasonu roku. Jak dla mnie to fason stulecia i symbol streetwearu!

 

[adrotate banner=”5″]

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel