Czyszczenie butów zamszowych — jak ich nie zniszczyć?

2023-02-13
Czyszczenie butów zamszowych — jak ich nie zniszczyć?

Czyszczenie butów to jedna z tych czynności, którą niewiele osób lubi, a wszyscy muszą to robić. Obuwia (przynajmniej większości) nie da się wrzucić do pralki z odzieżą i wyjąć czystego i pachnącego, trzeba się nieco bardziej natrudzić, aby wyczyścić buty. Obuwie może być wykonane z bardzo różnego materiału, od skór naturalnych, przez różnego rodzaju grubsze i cieńsze tkaniny, po siateczki, ażurki, a nawet gumę. Najprościej jest wyczyścić buty wykonane z gładkiej, błyszczącej skóry naturalnej, wszystko łatwo się z niej zmywa, a po wypolerowaniu pozostają czystę i błyszczące na długo. Inaczej sprawa się ma, jeśli mowa o butach z zamszu lub nubuku. Te szlachetne i delikatne rodzaje skór łatwo się brudzą i niestety dużo trudniej je wyczyścić. Jak to zrobić dobrze? Zapraszamy do poradnika, który odpowie między innymi na pytania: czym można wyczyścić buty zamszowe, jak czyścić buty zamszowe szczoteczką, czy buty zamszowe można czyścić wodą i mydłem oraz wiele innych. Przeczytaj i nigdy już nie miej zagwozdki jak wyczyścić buty wykonane z zamszu.

Czyszczenie zamszu — jak się za to zabrać?

Skóra zamszowa jest jednym z najbardziej delikatnych materiałów, z których można wykonać obuwie. To specyficzny materiał, wytrzymały, bo takie buty mogą posłużyć przez wiele lat, ale także bardzo delikatny i brudzący. Należy pamiętać, aby butów wykonanych ze skóry zamszowej nie wystawiać na długotrwałe działanie wody. Najlepiej żeby zawsze były one suche, niestety mowa o obuwiu, więc jest to raczej niewykonalne. Zatem, co zrobić, aby wyczyścić buty zamszowe? Powierzchowne plamki na już zmoczonych butach możesz próbować zmyć kolejną porcją wody. Używaj do tego celu czystej, ciepłej, ale nie gorącej wody z kranu. Trudno schodzące zabrudzenia możesz spróbować zmyć mydłem, pamiętaj jednak aby nie pocierać go zbyt mocno, bo możesz zniszczyć strukturę materiału na butach.

Główna zasada jest taka, że BUTY ZAMSZOWE POWINNO SIĘ CZYŚCIĆ NA SUCHO. Łatwo powiedzieć, niestety czasami trudno zrobić. Zabrudzone i mokre buty pozostaw do wyschnięcia a następnie spróbuj je wyczyścić przy użyciu dostępnych w każdym domu środków. Jakich? O tym dowiesz się w kolejnym akapicie.

Jak czyścić buty zamszowe domowymi sposobami?

W domach każdego z nas kryją się setki skarbów, o istnieniu niektórych nawet nie mamy pojęcia, tak jak nie mamy pojęcia o ich wielostronnym zastosowaniu. Czy wiesz na przykład, że buty zamszowe możesz z powodzeniem wyczyścić przy pomocy… GUMKI DO MAZANIA? Jeśli masz dzieci (ale nie tylko wtedy) w Twoim domu na pewno jest niejedna gumka do zmazywania ołówka. Możesz jej użyć do wyczyszczenia starych zabrudzeń na butach z zamszu, musisz jednak pamiętać, aby gumka była absolutnie, całkowicie czysta, bez jakichkolwiek resztek ołówka na swojej powierzchni. Jeśli nie masz pewności, że jest czysta odetnij, albo odłam kawałek gumki i czyść obuwie tą czystą, wewnętrzną częścią. Co jeszcze z rzeczy dostępnych w domu może się przydać do czyszczenia butów zamszowych? SKÓRKA OD CHLEBA…! Jeśli buty mają na swej powierzchni stare nieestetyczne zacieki lub lekkie zarysowania i zabrudzenia, możesz spróbować je doczyścić właśnie przy użyciu wewnętrznej części skórki od chleba. Pocieraj nią tkaninę na bucie, aż zauważysz, że zabrudzenia znikają. Pamiętaj, aby robić to tylko i wyłącznie na sucho. Przydatna może okazać się także SÓL KUCHENNA, przy użyciu soli puszczą przestarzałe zabrudzenia na przykład z błota. Posyp solą brudne miejsce i pozostaw na kilkanaście minut, a następnie strzep dokładnie i voila!

Czyszczenie butów zamszowych odpowiednimi szczotkami

Wolisz nie ryzykować z domowymi sposobami i zaufać ekspertom w kwestii czyszczenia butów z zamszu? To także dobra droga. Na rynku znajdziesz mnóstwo preparatów specjalnie dedykowanych do tego typu tkanin, które na pewno poradzą sobie z większością zabrudzeń. Pamiętaj jednak, aby zanim ich użyjesz, zawsze dokładnie i skrupulatnie przeczytać etykietę i wszelkich środków chemicznych oraz specjalnych szczotek i myjek używać zawsze zgodnie z zaleceniami producentów. Do zamszu możesz kupić specjalną szczotkę o miękkim włosiu, która nie dość, że wyczyści obuwie, to jeszcze je w pewien sposób „uczesze”, dzięki czemu Twoje buty zamszowe będą wyglądały jak nowe. Czyszczenie jasnych zamszowych butów może okazać się bardziej problematyczne aniżeli ciemnych, dlatego do czyszczenia tych pierwszych powinieneś lepiej się przygotować i pamiętać o doborze odpowiednich szczotek, aby nie pozostawić po tych zabiegać pielęgnacyjnych nieestetycznych rys na obuwiu.

Czym nie czyścić zamszu, aby go nie zniszczyć?

Wiele ogólnodostępnych na rynku preparatów do czyszczenia plam na butach nie nadaje się do zamszu ani nubuku. Kupując wszelkie środki do czyszczenia, zawsze dokładnie czytaj etykiety, gdyż informacja o tym, że dany środek jest tylko i wyłącznie do użycia na skórze licowanej może znaleźć się na samym końcu i napisana malutkim druczkiem. Jeśli szukasz preparatów przeznaczonych do zamszu zawsze mów o tym sprzedawcy w pierwszej kolejności, jeśli powiesz, że szukać środka do czyszczenia skóry, na 99% pomyśli on o skórze licowanej właśnie. Jeśli chodzi o pielęgnację obuwia, ważna jest także jego impregnacja. Pamiętaj jednak, aby nubuku i zamszu nie impregnować środkami na bazie olejów, te na pewno się nie sprawdzą. Szukaj takich na bazie wody, będą najbezpieczniejsze.

Do czego nosić zamszowe buty?

Gdy wiesz już czym można wyczyścić buty zamszowe i na czym czyszczenie butów ze skóry zamszowej polega, pora zastanowić się, do czego je nosić. Buty z zamszu uznawane są za bardzo eleganckie, więc częściej będzie się je spotykać w stylizacjach formalnych i oficjalnych, ale na co dzień także się sprawdzą. Idealny outfit z butami z zamszu to zdecydowanie chinosy męskie, biała, klasyczna koszula z kołnierzykiem oraz marynarka do kompletu. Możesz poszaleć z kolorami i założyć na przykład marynarkę ze złotą lub srebrną nitką i do tego odpowiednio beżowe lub szare buty zamszowe. Obuwie tego typu będzie oczywiście pasować także do innych rodzajów spodni, do jeansów, albo spodni garniturowych. Nie będzie natomiast wyglądać najlepiej w połączeniu ze spodniami dresowymi, do nich zawsze wybieraj obuwie sportowe, jak sneakersy albo tenisówki.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel