Czym się różni smoking od garnituru? Najważniejsze różnice

2022-11-04
Czym się różni smoking od garnituru? Najważniejsze różnice

Zastanawiałeś się kiedyś, czym różni się garnitur od smokingu? Zarówno jedno, jak i drugie reprezentuje kategorię eleganckich strojów męskich, ale czy jeśli pokazano by Ci równocześnie smoking i garnitur, potrafiłbyś je rozróżnić? Każdy mężczyzna powinien i zapewne ma w swojej szafie choć jeden uniwersalny garnitur, który zakłada na szczególne okazje. Są i tacy, którzy mają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kompletów garniturów, które noszą od święta, ale i w celach biznesowych, a nawet na co dzień. Każdy mężczyzna, nie tylko ten interesujący się modą, powinien wiedzieć jakie różnice są między garniturem, a smokingiem. Przede wszystkim powinien wiedzieć, co to jest smoking? Jak nosić smoking? Jaki krawat do smokingu wybrać oraz smoking na jakie okazje jest lepszy od garnituru? Na te i kilka innych pytań odpowiedzi znajdziesz poniżej. Przeczytaj, jeśli nie wiesz co to smoking a garnitur smokingowy oraz czym różni się smoking a marynarka? Nie musisz być ignorantem w kwestiach modowych, pewnych rzeczy wystarczy dowiedzieć się raz i zapamiętać na całe życie.

Czym się różni smoking od garnituru — podstawowe różnice

Czym zatem różnią się te dwa eleganckie stroje męskie? Na pewno nieco różnią się krojem, ale często też tkaniną z jakiej są wykonane oraz kolorystyką. Ponadto inne jest ich przeznaczenie, w innych okolicznościach wypada sięgnąć po garnitur, a w innych po elegancki smoking, ale o tym później. Zacznijmy od najbardziej znaczących różnic w konstrukcji obu strojów.

KONSTRUKACJA KLAP W MARYNARCE

Jedną z podstawowych i zdecydowanie najważniejszych różnic pomiędzy garniturem, a smokingiem jest budowa klap w marynarce. Jest to jeden z tych elementów, po których wtajemniczona osoba na pierwszy rzut oka rozpozna różnice pomiędzy tymi dwoma strojami. Jak zatem wyglądają te różnice? Smoking ma klapy tak zwane szalowe, nazywane także ostrymi. Są to klapy skrojone w szpic, z ostrymi zakończeniami. Najczęściej są one całe pokryte szlachetnym, połyskującym materiałem, w wielu przypadkach jest to satyna lub jedwab. Marynarka garniturowa natomiast posiada klapy wykonane z tego samego materiału co całość produktu, ponadto klapy te są zdecydowanie bardziej łagodnie skrojone, często bardziej zaokrąglone niż ostre. Jak widać jest to zdecydowanie jedna z tych różnic, których nie da się przegapić. Znając te fakty, nigdy już nie pomylisz garnituru ze smokingiem.

BUDOWA KAMIZELKI

Nieobligatoryjnym elementem zarówno garnituru, jak i smokingu jest kamizelka. Jeśli dodamy ją do stylizacji wówczas mowa o trzyczęściowym garniturze lub smokingu. Czym różnią się te dwie kamizelki? Czy można je stosować zamiennie? Otóż nie, mają one kompletnie inny krój. Kamizelka smokingowa jest znacznie bardziej wycięta aniżeli kamizelka od garnituru, która ma bardzo wysoko zabudowany krój. Kamizelka do garnituru czy smokingu, choć nie jest obligatoryjna, to warto ją mieć i zakładać. Przydaje się ona szczególnie w ciepłe letnie i wiosenne bądź wczesnojesienne miesiące, kiedy wytrzymanie całonocnej imprezy z marynarce graniczy z cudem, wówczas można zdjąć marynarkę i pozostać w koszuli i kamizelce. Jest to szczególnie ważne podczas bardzo oficjalnych przyjęć, gdzie nie wypada zdejmować marynarki i być w samej koszuli.

Na jakie okazje wybrać smoking? Kiedy zdecydować się na garnitur?

Czym w swoim przeznaczeniu najbardziej różnią się garnitur oraz smoking? Kiedy sięgnąć po jeden, a kiedy po drugi? Jakie są różnice między nimi, jeśli chodzi o kwestie wybierania ich na dane okazje? Podstawą różnicą pomiędzy smokingiem a garniturem jest to, że smoking nosi się tylko na specjalne głównie wieczorowe okoliczności, typu ślub i wesele, bankiet, czy elegancki bal albo gala. Garnitur natomiast to ubiór bardziej uniwersalny, gdyż można go założyć zarówno na eleganckie przyjęcie, jak i do pracy, na spotkanie biznesowe, a nawet na co dzień.

Smoking a garnitur — różnica w doborze dodatków

Smoking jako strój zdecydowanie bardziej formalny od razu kojarzy się z elegancką muszką, garnitur natomiast częściej nosi się z krawatem. A czy można nosić krawat do smokingu, a muszkę do garnituru? Oczywiście, że tak, jednakże należy wybierać nieco inne. Muszka do smokingu powinna być bardziej dystyngowana, najczęściej jednowarstwowa i jednokolorowa, wykonana z dobrej jakości tkaniny, często błyszcząca na przykład satynowa lub jedwabna. Podczas gdy muszka założona do garnituru nie ma szczególnych wytycznych, musi po prostu pasować, kolorystycznie i stylistycznie.

Komponując strój wizytowy, czy to z garniturem, czy ze smokingiem ważny jest także dobór butów. W jednym i drugim przypadku buty powinny należeć do kategorii eleganckich, ale przy smokingu powinny to być bezwzględnie buty wizytowe, najlepiej wykonane ze skóry naturalnej, czarne lub brązowe, często lakierki. W przypadku butów do garnituru możesz sobie pozwolić do wybór mniej oficjalnej opcji. A co z koszulą? Jaka powinna być idealna koszula męska do smokingu, a jaka do garnituru? Warto zapamiętać, że o ile do garnituru można założyć koszulę o różnym kroju, niekoniecznie taliowaną oraz w różnych kolorach, także błękitną, kremową, czy różową, o tyle do smokingu koszula powinna być koniecznie śnieżnobiała, żadna inna nie da tak eleganckiego efektu, jakiego oczekuje się od mężczyzny ubranego w smoking.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel