Czym jest blezer?

2020-01-21
Czym jest blezer?

Blezer to słowo, które często pojawia się w modowych określeniach. Mówi się tak zarówno na rozpinany sweter z miękkiej tkaniny o luźnym, sportowym kroju, jak i o marynarkach bez usztywnień.

Ale „oryginalny” blezer męski to po prostu marynarka. Z tym, że nie każda marynarka jest blezerem, ale każdy blezer jest marynarką. Jedno jest pewne! W kwestii blezerów, zarówno w angielskim, jak i w polskim – panuje totalny galimatias językowy.

Denley.plInteresująca historia!

W 1825 roku, przy uniwersytecie Cambridge, zawiązał się elitarny, uczelniany klub St. John’s College, istniejący do dziś jako Lady Margaret Boat Club. Jego członkowie nosili marynarki w czerwono – pomarańczowym, a właściwie w szkarłatnym kolorze, które wyglądały wprost… płomieniście. Podobno to właśnie od słowa „płonąć” czyli „blazed” wzięła się nazwa.

Jednak inna wersja mówi, że w 1837 roku, królowa Wiktoria odwiedziła statek brytyjskiej marynarki wojennej H.M.S. Blazer. Wrażenie na niej zrobili marynarze, których kapitan „wystroił” w białe spodnie i dwurzędowe marynarki z granatowego sukna, przyozdobione błyszczącymi, mosiężnymi guzikami. Okazjonalne stylizacje stały się wkrótce obowiązkowym umundurowaniem Royal Navy, a stamtąd trafiły do klubów żeglarskich, do szkół i na uniwersytety. Marynarki nazwano na cześć statku i dziś tzw. blezer marynarski to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów męskiej garderoby.

Blezer! więc Jaka to marynarka?

  • Najprościej rzecz ujmując chodzi o model sportowy, który dziś nazywamy casualowym.
  • Stanowi ona element zestawu koordynowanego, czyli łączy się ją z kontrastującymi kolorystycznie spodniami chino. Takim najpopularniejszym zestawem są jasne spodnie chinosy (białe, szare, beżowe) i granatowa marynarka, nawiązujące do stylu marynarskiego.
  • Blezer to marynarka jedno- lub dwurzędowa, nie krępująca ruchów, o luźnym charakterze, którą nosi się ze spodniami z innej tkaniny, niż sama marynarka.
  • Najczęściej jest ona wełniana, a w lżejszej odmianie bawełniana i lniana.
  • Marynarka sportowa nierzadko wyposażona jest w charakterystyczne, efektowne guziki z emblematami.
  • Na brustaszy może znajdować się herb lub symbol stowarzyszenia, uczelni albo klubu.
  • Wyróżniać mogą ją również kontrastujące lamówki wokół klap, przy kieszeniach i u dołu rękawów.
  • Blezery doskonale wpisują się też w styl preppy i są wykorzystywane jako elementy strojów szkolnych, uniwersyteckich, klubowych.

Z czym nosić?

Blezery ukierunkowane są na dwa style. Tzw. marinistyczny, gdzie przodują męskie marynarki w stonowanych kolorach i granaty, błękity zestawia się z bielą, szarościami i z beżami. W takiej konfiguracji świetnie wypadają stylizacje smart casualowe. Drugi kierunek nawiązuje do klubowych tradycji uczelnianych w dziedzinie sportu, a współcześnie traktuje się je w sposób luźny. Zatem blezery wpisują się tak w klasyczną elegancję, jak i w sportowy luz czy nawet w miejską awangardę.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel