A-shirt! Co to jest? Z czym nosić?

2019-03-27
A-shirt! Co to jest? Z czym nosić?

Co kraj to obyczaj i w wielu miejscach na świecie ta sama rzecz nosi zupełnie inne nazwy. Na Filipinach będzie to „sando”, a we Francji „Marcel” po Marcelu Eisenbergu, który jako pierwszy rozpoczął masową produkcję koszulek dla paryskich tragarzy w XIX wieku. Dla nas to bokserka, tank top albo po prostu… męski podkoszulek. 

męski podkoszulek
Męski podkoszulek sprawdza się jako bielizny, ale i jako część samodzielnej stylizacji. Denley.pl

A-shirt! 

A-shirt, z angielskiego athletic shirt, to koszulka bez rękawów. A-shirty są przeznaczone dla wszystkich osób, niezależnie od płci. Noszone w zależności od reprezentowanego stylu i okoliczności.

Wykorzystywane na co dzień jako podkoszulki pochłaniające pot i zapobiegające jego przenikaniu do zewnętrznych warstw odzieży, często użytkowane również przez sportowców (np. w takich dyscyplinach jak koszykówka czy lekkoatletyka).

Kiedy i z czym nosić?

A-shirt / Tank Top
A-shirt / Tank Top Denley.pl

A-shirt to ubranie dość uniwersalne, sprawdzające się w różnych, odległych od siebie sytuacjach.

Poza sportowym przeznaczeniem – takie męskie podkoszulki można nosić jako bazę pod stylową koszulę. Szczególnie nadają się do tego kultowe modele prążkowane lub całkowicie gładkie, jednokolorowe. Jednak współcześnie A-shirty doceniane są również jako samodzielnie elementy stylizacji. W krajach, gdzie panuje ciepły i wilgotny klimat są niezawodne, ale sprawdzają się też w mniej ekstremalnych okolicznościach. Bokserki w różnych kolorach i z ciekawymi nadrukami mężczyźni noszą latem, na plażę i o każdej porze roku na siłownię. Tank topy z wysokogatunkowej bawełny nadają się też jako koszulki do spania. Z kolei monochromatyczne modele mogą stanowić trzon miejskiej stylówki z koszulą flanelową lub z rozpinanym swetrem.

Fason koszulki typu A-shirt jest prosty. Duże otwory na szyję i ramiona zazwyczaj są wzmocnione obszyciem, w celu zwiększenia trwałości bluzki. Podkoszulki te są dopasowane (pod koszulę) lub dłuższe i luźniejsze. Ułatwia to ich wkładanie do spodni jeansowych lub szortów, choć można je też nosić luzem. Są zatem funkcjonalne i praktyczne – a to lubimy! Prawie zawsze podkoszulki te nie posiadają guzików, kołnierzyków i kieszeni. Za to często wyróżniają się dość głębokim dekoltem, odsłaniającym klatkę piersiową.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel