5 okazji, na które nie powinieneś zakładać jeansów

2020-01-14
5 okazji, na które nie powinieneś zakładać jeansów

Jeansy, są tak bardzo ponadczasowymi i uniwersalnymi spodniami, że nosi się je prawie wszędzie. Do szkoły, na uczelnię, do pracy, na nieformalny obiad, koncert czy spotkanie ze znajomymi. Kochamy je, ale miłość do jeansów nie powinna zaślepiać! Dlatego zostawiam Was dziś z listą okazji, na które śmiganie w denimach jest wykluczone.

5 OKAZJI, NA KTÓRE NIE POWINIENEŚ ZAKŁADAĆ JEANSÓW

1 WESELE

shutterstock_144433804To jedna z najważniejszych uroczystości, jakie mogą się wydarzyć. Pomijam już, że nie ma takiej opcji by w jeansach wystąpił Pan Młody bo dla niego zarezerwowany jest garnitur, ale i niech Tobie nie przyjdzie do głowy taki manewr, nawet wówczas, gdy na zaproszeniu odczytasz hasło: smart casual. Choćbyś darzył denimowe portki równie gorącym uczuciem, co Pan Młody swoją ukochaną i jesteś z nimi równie nierozłączny, to na ślub i wesele kumpla czy kogokolwiek innego – musisz ze swoimi spodniami przejść co najmniej w stan separacji.

Swoim strojem powinieneś wyrazić szacunek dla tradycji, dla najważniejszych osób tego dnia i ich gości, a także nie rzucać się w oczy. Rzucić się… to możesz jedynie po muchę, podczas oczepin. Tego dnia, światła jupiterów, mają być skierowane na Młodą Parę, a nie na delikwenta, który ubierze się w złym guście. Jeśli nie wiesz, co włożyć na ślub i wesele – zajrzyj do jednego z poprzednich tekstów „W co się ubrać na wesele?”.

2 SPOTKANIE Z RODZICAMI DZIEWCZYNY

To jak już jesteśmy przy weselach, warto poruszyć i ten temat. Jeśli masz przed sobą pierwszy obiad u rodziców Twojej wybranki – zapomnij o jeansach. Prosta zasada – nigdy nie wiesz na kogo trafisz. Być może tatuś narzeczonej okaże się hipisem w klapkach i koszuli w kwiaty lotosu, a być może sztywną konserwą. Tak czy inaczej, jeśli chcesz okazać szacunek rodzicom i utwierdzić ich, że Twoje zamiary wobec ich córki są poważne (a chyba są skoro już rodzinne obiadki jadacie) – podkreślę jeszcze raz: zapomnij o jeansach!

3 WIZYTA W TEATRZE

Niezależnie czy wybierasz się na spektakl z najwybitniejszymi aktorami w rolach głównych, czy też będziesz oglądać sztukę w niewielkim lokalnym teatrze, pachnącym stęchlizną – zawsze, ale to zawsze powinieneś pokazać klasę i uszanować ludzi, którzy bawią Cię lub wzruszają wprost ze sceny. Teatr to miejsce, w którym kultywowane są najdawniejsze tradycje. Jego historia zaczęła się w 534 r p.n.e. w starożytnej Gracji i trwa do dziś. Choć ewoluował i jest bardziej dostępny, to odgrywanie przedstawienia zawsze było uważane za wydarzenie formalne i to nie zmieniło się po dziś dzień. Spodni jeansowych nie ma w scenariuszu!

4 WIZYTA W INSTYTUCJI

Jeśli los zaniesiecie Cię przed wymiar sprawiedliwości np. w roli świadka, albo będziesz musiał spotkać się w urzędnikiem w sprawie rozwiązania niejasności podatkowych czy choćby załatwienia własnego ślubu – wykaż się skromnością i szacunkiem. W tym obliczu, w jeansach, wyglądałbyś dość niepoważnie. Obowiązuje koszula, marynarka i adekwatne spodnie.

5 ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

shutterstock_396807772W sektorze przedsiębiorczym nie do obejścia jest sytuacja, w której przyszedłbyś na rozmowę kwalifikacyjną, nie zachowując zasad dress codu. Nienaganny strój podczas interview jest jak „Inwokacja” do „Pana Tadeusza”. Jest wstępem, by w ogóle pójść o krok dalej.

Nawet, jeśli aplikujesz na stanowisko mniej formalne, albo uprawiasz zawód pisarza, radiowca czy osoby działającej w agencjach kreatywnych to i tak zrezygnuj z jeansów podczas spotkania. Mało tego! Nie zakładaj ich co najmniej przez pierwszy tydzień pracy – zorientuj się najpierw jakie zasady obowiązują w firmie, a dopiero potem zdecyduj czy denim tam pasuje. Może okazać się, że możliwość założenia jeansów będziesz mieć tylko w tzw. casualowe piątki.

Jeśli nie wiesz w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do banku czy innej firmy – przeczytaj tekst „Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?„.

6 COCKTAIL Z CZERWONYM DYWANEM W TLE

Otrzymałeś zaproszenie na event albo biznesowe spotkanie wieczorne z poważnymi kontrahentami przy lampce wina? Odpuść sobie jeansy, nawet jeśli w powietrzu wisi zawieszenie formalnego klimatu i impreza. Tego rodzaju wydarzenia wymagają odpowiedniej oprawy, w której nie ma miejsca na jeansowe spodnie.

 

[adrotate banner=”21″]

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel