Zapach w samochodzie! Co zrobić żeby pachniało w aucie?

2018-11-08
Zapach w samochodzie! Co zrobić żeby pachniało w aucie?

To może być np. wilgoć, która tworzy się w wyniku przedostawania się do wnętrza auta wody, ale też zapach papierosów, jeśli w środku „było palone”. A warto wiedzieć, że dym tytoniowy wsiąka nawet w tapicerkę… Dopiero po zidentyfikowaniu problemu można rozpocząć skuteczną walkę o przyjemny i świeży zapach w samochodzie. Sama choinka czy inny gadżet – nic nie dadzą!

Jak usunąć brzydki zapach z samochodu?

  • Jeżeli jest on związany z fajkami – trzeba zacząć od dokładnego oczyszczenia popielniczki i od zakupu neutralizatora zapachów; pochłaniacze zapachów można też przygotować samemu – wystarczy ulokować w aucie kilka woreczków mielonej kawy i wymieniać je, gdy kawa zwietrzeje. W pakiecie – niebanalny zapach kabiny!
  • Smród można usunąć specjalnymi detergentami. Należy wyprać tapicerkę (szczególną uwagę zwracając na plamy), podsufitkę i porządnie wyczyścić deskę rozdzielczą, a także wszystkie inne elementy wnętrza.
  • Przed tym jednak warto sprawdzić czy filtr kabinowy nie wymaga wymiany i czy klima jest czysta?!
  • W sezonie jesienno – zimowym warto wozić we wnętrzu auta pochłaniacz wilgoci (przydaje się on również latem, gdy np. pierzemy tapicerkę – przyspiesza jej schnięcie).
  • W miarę możliwości – regularnie osuszamy samochód! W ciepłych porach roku wręcz obowiązkowo!
  • Jeśli sprawa brzydkiego zapachu jest poważna – można też skorzystać z usług firm zewnętrznych – zlecić sprzątanie kabiny wyspecjalizowanej firmie sprzątającej auta, uskutecznić ozonowanie (aktywna wymiana tlenu). Ozon jest zabójczy dla pleśni, grzybów, dymu papierosowego. Nie tylko wybije niepożądane aromaty, ale też przyniesie ulgę alergikom rozprawiając się z bakteriami, wirusami, grzybami i pleśniami.
  • Odkażanie można też przeprowadzić używając ultradźwięków, które usuwają kurz, pleśń i inne paskudztwa.

zapach w samochodzieZapach w samochodzie!

Co zrobić żeby pachniało?

To zagwozdka nie tylko dla właścicieli sfatygowanych eksploatacją aut, ale również salonowych rumaków. W takich samochodach „śmierdzi nowością”. Wszelkie elementy plastikowe w kabinie nafaszerowane są chemikaliami i pachną uciążliwie (powodując np. ból głowy), a nawet stanowią zagrożenie dla zdrowia. Później wcale nie jest lepiej. Im samochód starszy – tym bardziej zużyty, narażony na czynniki zewnętrzne, które są bezlitosne dla każdego jego elementu, co niestety przedkłada się na nieprzyjemne aromaty…

Aby zapach w samochodzie był ładny – w aucie musi być czysto, sucho i powinno ono być wietrzone! Dopiero po spełnieniu tych trzech warunków można samochód realnie, lekko(!) „wypachnić” – montując w nim jakiś pachnący gadżet.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel