We wrześniu stawiaj na kardigany!

2018-09-02
We wrześniu stawiaj na kardigany!

Stawiaj na kardigany! Jesień to idealna pora na lekkie i stylowe męskie swetry!

Kardigan o grubszym splocie, idealny na chłodniejsze, jesienne dni. Denley.pl

Kardigan to rodzaj sweterka zapinanego z przodu na guziki. Najczęściej posiada głęboki dekolt i świetnie prezentuje się w zestawieniu z męską koszulą i krawatem. Klasyczny sweter tego typu ma 6 guzików, jednolity kolor oraz wszyte dwie kieszenie boczne. Typowe, a jednocześnie topowe kolory dla niego to czarny, szary, brązowy, ciemny niebieski i zielony.

Współczesny kardigan jest bardzo stylowy, w modnych odcieniach, deseniach i o rozmaitych fakturach. Liczba guzików jest różna, a sweter występuje również w wersji na zamek. Do jesiennych ouffitów dobieramy lekkie swetry, a w naprawdę chłodne dni i zimą – te o grubszych splotach, chroniących przed chłodem. Jak na zdjęciu obok…

Łyk historii…

Nazwa kardigan pochodzi od Jamesa Thomasa Brudnella – hrabiego Cardigan, który zaopatrzył w te swetry żołnierzy armii krymskiej, w bitwie pod Bałakławą.
Później kardigany stały się popularne wśród rybaków, myśliwych na wodach Morza Północnego.
Już w pierwszej połowie 20-go wieku stanowiły one podstawę męskiego stroju domowego. Wykonane z grubszych splotów, bardziej grzały i chroniły przed przenikliwym zimnem. Ponadto noszono kardigany na nieformalne spotkania.

Jakość i elegancki styl sprowadził ten sweter między środowiska akademickie – na uniwersytety brytyjskie. Najbardziej popularnym materiałem do produkcji stał się kaszmir, co spowodowało, że sweter był synonimem luksusu i komfortu.

Kardigany! Jak nosić?

Kardigan to jeden z najbardziej eleganckich typów swetrów, często używany zamiast marynarki. Ma wiele zalet: łatwo się go zakłada i ściąga, dobrze wygląda z koszulą i krawatem, można również nosić go pod marynarką. W zestawach sweter (bez względu na to jak jest wykończony przy szyi) i krawat, ten drugi nie powinien być nazbyt elegancki. Dlatego należy unikać jedwabnych  i błyszczących krawatów, które nadają się niemal wyłącznie pod garnitury. To samo dotyczy koszul – nie powinno być zbyt formalne i szykowne. Kardigany najlepiej czują się casualu!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel