W co się ubrać do opery?

2019-02-27
W co się ubrać do opery?

Kończy się karnawał i przed nami ostatki. A to oznacza, że w najbliższych tygodniach imprezy mogą lekko stracić na dynamice. Zanim zacznie się sezon koncertów plenerowych i „grubych melanży”, warto przerzucić zainteresowanie na innego rodzaju uniesienia. W tym okresie można np. wybrać się do teatru albo do opery i zasmakować kultury wysokiej. Tylko w co się ubrać do opery?

Do 20-lecia międzywojennego, w operze, obowiązywał strój wieczorowy. Mężczyźni musieli wpisywać się wyglądem w styl formalny White Tie, czyli zakładać czarny frak i białą muszkę! Współcześnie można ubierać się bardziej swobodnie, jednak dress code w operze nadal rządzi się swoimi prawami!

W co się ubrać do opery? Stylizacje męskie! 

w co się ubrać do opery
Spinki do mankietów to bardzo stylowy dodatek do stylizacji męskiej do opery. Denley.pl

Wprawdzie frak to już naprawdę rzadkość, to jednak w operze mężczyzna nadal powinien prezentować się wizytowo, wieczorowo, starannie i szczególnie elegancko. Odradza się ekstrawagancję w ubiorze!

To właśnie dlatego najczęściej spotykane stylizacje na tego rodzaju muzycznych spektaklach to po prostu stylowe, dwuczęściowe garnitury męskie (marynarka, spodnie), dopasowane do sylwetki. Garnitur winien być ciemny, zestawiony z bawełnianą, białą koszulą (lub inną, ale jednolitą), której rękawy zapinane są na szykowne spinki do mankietów. Zamiast garnituru można też ubrać smoking, który również podkreśla wyjątkowość miejsca, wydarzenia i porę.

Jako okrycie wierzchnie najbardziej odpowiedni będzie męski płaszcz. Panowie powinni pojawić się w operze również w dobrze dobranym obuwiu. Obowiązują tzw. buty garniturowe – czarne, skórzane, a do smokingu – lakierki.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając się do opery?

Przede wszystkim nie warto być ignorantem. Prawdziwy gentleman ma na uwadze przestrzeganie zasad savoir-vivru i udając się do opery – zapoznaje się z librettem, z okolicznościami powstania, historią, z informacjami o autorze, itd.

Do opery przybywamy 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Nie tylko po to, aby uniknąć spóźnienia, co w tych okolicznościach jest sporą gafą. Również dlatego, by w spokoju rozebrać się, pozostawić płaszcz w szatni, zająć miejsce bez przeszkadzania komukolwiek.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel