Rozpięta marynarka to faux pas? Jak poprawnie zapinać marynarkę?

2022-05-09
Rozpięta marynarka to faux pas? Jak poprawnie zapinać marynarkę?

Lato zbliża się wielkimi krokami, nadciągają coraz wyższe temperatury, a dress code w niektórych zawodach jest nieubłagany i wymaga noszenia marynarki, albo co gorsza nawet garnituru. Czy marynarka, czy ta sportowa, czy też garniturowa, zawsze musi być zapięta? Czy rozpięta marynarka to aż tak duże faux pas? Jak zapinać ją poprawnie, aby czuć się dobrze i komfortowo oraz mieć pewność, że nie narusza się żadnych zasad savoir vivre’u?

Jak dopasować marynarkę do sylwetki?

Dopasowanie marynarki do sylwetki to zdecydowanie najważniejsza i najtrudniejsza kwestia, jeśli chodzi o noszenie marynarek i garniturów. Warto tutaj zwrócić się o pomoc specjalistów w salonach mody męskiej, pracujące w nich osoby powinny znać się na regułach dobierania marynarek do męskiej sylwetki. Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno marynarki lub garnituru przez internet, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto one:

7 trików, które pomogą Ci dobrze dobrać marynarkę:

  1. Dobrze dobrana marynarka powinna kończyć się nieco za pośladkami, nie może być zbyt długa, ani za krótka, gdyż w ten sposób zaburzy proporcje męskiej sylwetki.

  2. Idealnie leżąca na sylwetce marynarka powinna ponadto dzielić sylwetkę na dwie połowy.

  3. Marynarka nie może być zbyt luźna, powinna lekko przylegać do ciała, ale pozostawiać mężczyźnie ograniczoną, ale jednak swobodę ruchów, nie może być zbyt obcisła.

  4. Rękawy dobrze dopasowanej marynarki powinny sięgać do połowy mankietów koszuli, w żadnym wypadku nie mogą ich całkowicie zasłaniać albo odsłaniać zbyt dużej części.

  5. Żeby sprawdzić, czy długość marynarki jest odpowiednio dobrana do sylwetki danego mężczyzny należy sprawdzić, w którym miejscu jego dłoni kończą się rękawy w momencie gdy stoi on wyprostowany, a dłonie swobodnie opadają wzdłuż ciała. Rękawy powinny wówczas sięgać dokładnie do połowy dłoni.

  6. Przy zgiętej w łokciu ręce, rękawy marynarki powinny natomiast kończyć się maksymalnie 1,5 centymetra powyżej nadgarstkiem.

  7. W dobrze dobranej marynarce materiał gładko układa się na plecach, w okolicach ramion i pach, nie może się nieestetycznie marszczyć ani za bardzo zwisać. Wówczas bowiem marynarka jest najprawdopodobniej za duża lub za mała.

#Marynarka_męska

Jak zapiąć marynarkę jednorzędową, a jak zapiąć marynarkę dwurzędową?

W kwestii zapinania guzików w marynarce obowiązują uniwersalne zasady. Jest ich co najmniej kilkanaście, ale 3 z nich są najważniejsze i należy się ich bezwzględnie trzymać. Warto je zapamiętać!

3 najważniejsze zasady, które nauczą Cię jak poprawnie zapinać marynarkę:

  1. W przypadku marynarki zapinanej na dwa guziki zawsze należy zapinać tylko górny guzik. Odpiąć go należy, gdy siadasz do stołu.

  2. Marynarka posiadająca trzy guziki powinna być zapięta tylko na środkowy guzik lub ewentualnie na dwa guziki od góry, guzik dolny może pozostać rozpięty.

  3. W marynarkach dwurzędowych, czyli tych posiadających dwa rzędy guzików, (najczęściej są to marynarki od garnituru, ale nie tylko) możesz, ale nie musisz zapinać wszystkie guziki. Możesz także guziki dolne pozostawić luźno bez zapinania.

Dlaczego nie zapina się ostatniego guzika w marynarce?

Dolny guzik marynarki w większości przypadków, niezależnie od tego jaka to marynarka, powinien pozostać rozpięty. Z czego to wynika? Marynarki uszyte są w taki sposób, że najniżej znajdujący się guzik występuje dość nisko, więc zapięcie go powodowałoby dyskomfort mężczyzny podczas jej noszenia. Zapięta na wszystkie guziki marynarka stałaby się zbyt obcisła i mogłaby ograniczać ruchy. Przyjęło się zatem, że ten guzik od dołu w każdej marynarce, czy to eleganckie marynarki męskie, czy też marynarki męskie sportowe, pozostawiaj zawsze odpięty, wówczas na pewno nie popełnisz żadnej modowej gafy.

Kiedy możemy pozwolić sobie na rozpiętą marynarkę?

Dopasowanie marynarki zawsze uwzględniaj mając ją zapiętą w odpowiedni sposób, gdyż zgodnie z wszelkimi zasadami mody męskiej, marynarka w większości przypadków powinna być jednak zapięta. Dotyczy to przede wszystkim oficjalnych wyjść i uroczystości, jak śluby, zaprzysiężenia, eleganckie bankiety i spotkania biznesowe i polityczne na najwyższych szczeblach. Kiedy zatem możesz sobie pozwolić na noszenie rozpiętej marynarki? Na pewno w sytuacjach codziennych, a więc kiedy mowa o ubiorze typowo casualowym, ewentualnie smart casualowym. W rozpiętej marynarce i jeansach możesz na przykład pójść do pracy do biura w letni, czy wiosenny słoneczny dzień. Możesz także wybrać się w niej na spacer z dziećmi, czy wieczorny wypad do kina ze znajomymi.

Rozpięta marynarka to najczęściej marynarka sportowa bądź casualowa, te eleganckie w tym garniturowe, raczej powinno się nosić zapięte zgodnie z obowiązującymi zasadami. Oczywiście zawsze należy pamiętać o rozpinaniu guzików przy marynarce gdy siadasz bądź się schylasz lub kucasz. Zapięta marynarka za bardzo ograniczałaby Twoje ruchy w takich sytuacjach, a nawet mogłoby dojść do jej uszkodzenia, a to w oficjalnej sytuacji typu ślub, czy inne ważne wydarzenie w życiu Twoim i Twojej rodziny, mogłoby przysporzyć niepotrzebnego stresu i problemów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel