Przewodnik po kurtkach męskich: trucker jacket!

2019-04-02
Przewodnik po kurtkach męskich: trucker jacket!

Bestsellerowy element amerykańskiej mody! Zresztą to właśnie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki wywodzi się ten ponadczasowy model okrycia wierzchniego! Trucker jacket to nic innego jak katana, o której potocznie mówi się, że jest to kurtka dla kierowców ciężarówek!

W 1873 roku, Jacob Davis i Levi Strauss opatentowali prostą, a zarazem przełomową konstrukcję denimowych spodni roboczych, wzmocnionych nitami. Zaledwie 7 lat później, na fali ogromnej popularności „niebieskich jeansów”, powstała też jeansowa kurtka. Ale dopiero w latach 60-tych XX wieku – na rynku pojawił się kultowy model Trucker (zwany inaczej Typem III). Stał się on opcją nie tylko dla truckerów, a również dla miłośników stylu vintage i innych. Wpisująca się w każdy styl i w każdy budżet kurtka, o specyficznym wyglądzie i charakterze, jest dziś swoistym synonimem mody codziennej / miejskiej i casualowej.

Trucker jacket
Kurtka jeansowa – trucker jacket. Denley.pl

Skąd ta nazwa?

To bardzo proste. Połatana, pocerowana. Z rękawami lub bez (kamizelkowa), w dowolnym kolorze. Ciepła, mocna, niebrudząca się zbyt łatwo. Trucker jacket, stworzona z wytrzymałego materiału miała być praktycznym elementem garderoby skromnego kierowcy ciężarówki. Tutaj nadrzędnym celem miała być jej funkcja, a nie obowiązujące w świecie fashion trendy! To kurtka dla każdego!

Trucker jacket vs jeansowa kurtka! 

Przyrównywanie klasycznej kurtki jeansowej do modelu trucker – może być trochę mylące. Sławny Typ III odnosi się bowiem do stylu kurtki, która niekoniecznie musi być wykonana z jeansu. To może być też sztruks, skóra, drelich i inne tkaniny. Więc kiedy usłyszysz hasło „trucker jacket” – nie kojarz go tylko i wyłącznie z denimową kurtałką, choć ta jest najbardziej charakterystyczna.

Inne cechy kurtki trucker, to:

  • Smukły, dość dopasowany krój,
  • Kurtka ta jest przycięta – kończy się w talii,
  • Na piersiach znajdują się kieszenie, z wykończonymi spiczasto klapkami,
  • Najczęściej posiada dwa skośne szwy w kształcie litery „V” (choć nie jest to reguła), biegnące od kieszeni na klatce piersiowej do pasa,
  • Nierzadko posiada też ciepły, futerkowy kołnierzyk i podpinkę.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel