Przewodnik po kurtkach męskich: puffer!

2019-09-02
Przewodnik po kurtkach męskich: puffer!

Moda to niezwykła dziedzina. Wszechstronność, mnogość wpływów, design, indywidualne style i doświadczenia – tutaj wszystko się przenika i ma swój sens! A także historię! Nawet najmodniejsza kurtka puffer, która z pozoru wpisuje się wyłącznie we współczesne trendy – ma swoją przeszłość! I to bogatą! 

Skąd wzięły się kurtki puchowe?

kurtka puffer
Kurtka puchowa. Denley.pl

Jej konstrukcja jest fascynująca! Puchowa kurtka „puffer” przeszła ewolucję, a zaprojektował ją w 1936 roku Eddie Bauer. Pikowany model wypchany piórami, noszący nazwę „Skylaner”, powstał w wyniku osobistych, tragicznych przeżyć Bauera, który o mały włos nie stracił życia w wyniku hipotermii, kiedy to pewnego razu wybrał się w zimie na ryby. Kurtka puchowa wg. zamysłu autora została opatentowana w 1940 roku i pełniła praktyczne funkcje, utrzymując komfort cieplny noszącego.

Jednak poza tym, że był to model iście funkcjonalny – wdarł się również na salony! Puchowe kurtki wieczorowe, skrojone z wcięciem w talii i podkreślające ramiona – nosiły w latach 40-tych znamienite damy, których zdjęcia zdobiły kultowe czasopisma modowe. Za użytkowy projekt odpowiedzialny był Charles James – brytyjski designer. Jego „kurtka pneumatyczna” miała być niszowa, a jak na ironię, w latach 70-tych zdobyła miano kultowej! Świat pokochał kurtki puchówki w różnych odsłonach! Nawet te, wyglądające jak kołdry i śpiwory

W latach 80-tych ubiegłego wieku, w Mediolanie, a później w całych Włoszech istniała subkultura Paninaro. Młodzi I Paninari uchodzili za niezaangażowanych politycznie i społecznie konsumpcjonistów, którzy beztrosko spędzali czas w barach kanapkowych, podążali za filmami, muzyką i modą ze Stanów Zjednoczonych. Lubili też ubrania i metki, a kurtki puchowe (technologicznie zaawansowane) były ich znakiem charakterystycznym. Kurtki, które nadal były kojarzone z odzieżą funkcjonalną, weszły w ten sposób do mainstreamu, jako modne, estetyczne.

kurtka puffer
Puffer jacket – must have sezonu! Denley.pl

Kurtka puffer – współcześnie! 

Ma wiele rozmaitych odsłon! Może być krótka, długa, mniej lub bardziej pikowana. Kurtka na jesień i kurtka na zimęPuffer jacket wraca do mody z mocnym uderzeniem!

Oczywiście prawdziwy puch zastępuje się teraz włóknami syntetycznymi, jednak kurtki te nadal spełniają swoje zadania i co ważne – wyglądają świetnie.

Puffer to świetna opcja dla ciepłolubnych i modnych facetów. Sprawdzi się do codziennych, jesiennych i zimowych stylizacji.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel