Przewodnik po kurtkach męskich: kurtka anorak!

2018-11-28
Przewodnik po kurtkach męskich: kurtka anorak!
kurtka anorak denley
Anorak w streetwaerze.

Na popularności w modzie miejskiej coraz bardziej zyskuje kurtka anorak (z języka grenlandziego: anoraq). Nosił ją (w wersji sznurowanej) nawet sam Brad Pitt w filmowej, a zarazem kultowej adaptacji autobiografii Henry’ego Harrera pt. „7 lat w Tybecie”.

Kurtka anorak – najważniejsze cechy:

  • To lekka, ciepła kurtka zakładana przez głowę.
  • Wykorzystywana jako ważny element ekwipunku wspinaczkowego i turystycznego, cechuje się dużą kieszenią zewnętrzną z przodu, do której dostęp jest z każdej strony – z góry i z boków. Nie posiada natomiast kieszeni bocznych.
  • Charakteryzuje tę kurtkę również krótki zamek błyskawiczny kończący się na klatce piersiowej. Powstał on po to, aby łatwiej było włożyć i zdjąć kurtkę przez głowę i jest to główna cecha odróżniająca wiatroszczelne anoraki od klasycznej kurtki wiatrówki.
  • Obowiązkowe są tu również: obszerny kaptur, sznurki ściągające w pasie i przy kapturze, a także rękawy wykończone od środka ściągaczem. Wszystko po to, aby maksymalnie chronić użytkownika.
  • Najpopularniejsze kolory odwołują się do militariów, ale w sportowych wersjach tych kurtek, które wykorzystuje się do uprawiania sportów zimowych – występują wszelkie możliwe zestawienia kolorystyczne.
kurtka anorak
Kurtka z dużą kieszenią przednią – Denley.pl
Historia!

Setki lat temu anoraki wytwarzali Inuici, czyli rdzenni mieszkańcy obszarów arktycznych i subarktycznych, znani nam bliżej jako Eskimosi. Kurtki te były wówczas ciężkie, bo za materiał służyły skóry zwierząt i ryb. Mieszkańcy krajów rozwiniętych dowiedzieli się o nich dopiero na początku XX wieku, ale na upowszechnienie tych modeli potrzeba było trochę czasu.

Anoraki noszone były przez żołnierzy angielskich i niemieckich podczas II WŚ. Przemysł modowy zajął się nimi na poważnie w latach 70-tych, dostosowując do obowiązujących trendów. Dziś anorak to już nie tylko element stroju pozwalającego przetrwać trudne, wietrzne warunki atmosferyczne. Te niezwykle wygodne i stylowe kurtki wyszły nawet poza nurt sportowy. Stały się nieodzowną częścią mody miejskiej.

Model w typie kurtki anorak – wersja sportowa, na snowboard.
Dla kogo anorak?

Absolutnie dla każdego chłopaka i mężczyzny!

Choć jest to kurtka, którą początkowo stworzono na potrzeby ekstremalnej egzystencji i może kojarzyć się ze stylem sportowym, to jednak z powodzeniem adaptuje ją również stylowy casual i swobodny streetwear. Zimowa kurtka anorak, której siostrą jest kurtka kangurka – doskonale koresponduje z jeansami i z chinosami.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel