Przegląd koszul: koszula paisley!

2018-12-19
Przegląd koszul: koszula paisley!

Dziś na tapetę (nomen omen) bierzemy wzorzyste koszule męskie. Konkretnie, naszym obiektem zainteresowań jest koszula paisley! O tym ikonicznym motywie wypowiedział się kiedyś nawet sam Oscar Wilde: „Należy być dziełem sztuki, albo nosić dzieło sztuki”. Wzór na tkaninie przypominający łzę, kroplę, liść, migdał jest w modzie ikoniczny, nieśmiertelny od stuleci!

Paisley – skąd wziął się ten motyw?

wzór paisleyWzór ten pokonał bardzo długą podróż!

Od starożytnych perskich i indyjskich początków, z zakamuflowaną symboliką, poprzez jedwabne szlaki, do kowbojskich stylizacji z bandanami. Zaadaptowany w XIX wieku przez Boho, spopularyzowany przez kapelę The Beatles – zapoczątkował epokę hipisów i stał się znakiem rozpoznawczym rock’n’rolla. Szkockie miasto Paisley, którego historia przeplata się z tym motywem i słynie z produkujących go na tkaninach manufaktur, aspiruje do miana Miasta Kultury w 2021 roku.

Nie do końca wiadomo skąd wziął się charakterystyczny kształt zakrzywionej łzy lub kropli, który dziś dla designerów stanowi podstawę do kreowania niezliczonych wzorów ubrań i dodatków na jej podobieństwo. Wiadomo jednak, że na wschodzie słowa „botha” lub „boteh” określające ten motyw odnoszą się do krzewów, liści i stąd domniemanie, że był on inspirowany naturą. Łączy się go też z drzewem cyprysowym, symbolem życia i wieczności.

Orientalny wzór paisley ma w sobie dynamikę, ruch, psychodelię, wariactwo. Jest w nim tajemnica, luksus, egzotyka, głębia. Można tak wymieniać bez końca, a i tak nie da się opisać wyjątkowości, którą ma w sobie ten kultowy motyw. Nic dziwnego, że zawojował cały świat. Niektórzy upatrują się w nim symboliki płodności, co w kontekście męskich dodatków do stylizacji, jak krawat czy poszetka z motywem paisley nabiera jeszcze więcej sensu…

Koszula paisley! Z czym ją nosić?

męska koszula paisleyKoszula z motywem paisley, podobnie jak inne elementy odzieży lub akcesoriów z tym ponadczasowym printem – nigdy nie pozostają obojętne! Przykuwają wzrok innych, skupiają ich uwagę. Mają w sobie symbolikę, głębię i są reliktem historii, nie tylko modowej. Ten wzór na koszuli powinno się nosić z pełną świadomością jego wyjątkowości. Jest on bowiem pociągający, wyrafinowany, ale i ma w sobie rockowy pazur. Przykłady? Mick Jagger, David Bowie, Janis Joplin!

Koszula paisley to klasyk, który można interpretować na niezliczoną ilość sposobów. Błękitna koszula pasiley świetnie będzie korespondować z granatowymi spodniami chino. Motyw ten sprawdza się też pod marynarkę. W wydaniu rockowym możesz założyć jasną koszulę slim do czarnych spodni rurek i skórzanej kurtki. Stylizację uzupełnią ciężkie buty. Nic nie stoi też na przeszkodzie, byś taką koszulę zestawił z niebieskimi denimami i kataną.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel