Movember 2018 na półmetku! 9 badań, które powinieneś zrobić!

2018-11-13
Movember 2018 na półmetku! 9 badań, które powinieneś zrobić!

W listopadzie faceci zapuszczają wąsy, a wszystko po to, by celebrować wąsopad. A jak to robić? Oczywiście dołączyć do akcji Movember 2018 i w przekorny, wąsaty sposób – podkreślać wagę profilaktyki zdrowotnej wśród mężczyzn, ale przede wszystkim – zbadać się!

Zadbany i modny męski wygląd to nie wszystko! Facet nie jest niezniszczalny i nie ma co ulegać oklepanym stereotypom, że zdrowe odżywianie, uprawianie sportów i zasłużony relaks wystarczą! Brakującą cegiełką wielkiej czwórki są również regularne badania! To naprawdę nie jest trudne!

movember 2018

Movember 2018!

Rak jąder atakuje niezależnie od tego czy jesteś aktywny i dbasz o dietę i zagraża każdemu ziomkowi już od 14 roku życia! Prostata trochę później. Jeśli te męskie choroby są szybko wykryte – można się z nimi rozprawić i wrócić do zdrowia! Ale Movember 2018 i każdy listopad w kolejnych latach mają przypominać facetom nie tylko o profilaktyce przeciwnowotworowej.

Zapoczątkowana w 2003 roku w Australii akcja mobilizuje wpływowe osobowości i prowokuje do ogólnoświatowej dyskusji na męski temat tabu, jakim jest… dbanie o zdrowie w ogóle!

Nie bądź cykor i daj się zbadać! Oto…

9 badań, które młody mężczyzna powinien wykonywać regularnie!
  1. Zmierzenie ciśnienia tętniczego, kontrola wzrostu, wagi, obwodu w pasie – raz w roku zaleca się wizytę kontrolną u lekarza.
  2. Raz w roku warto stawić się na badanie krwi – ogólne plus lipidogram, który wskazuje poziom cholesterolu i badanie trójglicerydów. Warto też zmierzyć poziom glukozy wykluczający ewentualną cukrzycę.
  3. Co trzy lata trzeba zbadać poziom elektrolitów we krwi, których poziom ma znaczenie między innymi dla pracy serca.
  4. Elektrokardiografia czyli EKG, które bezboleśnie i szybko potrafi wykryć nieprawidłowości pikawy!
  5. RTG, czyli prześwietlenie płuc to również konieczność (dwudziestolatkowie raz na 5 lat, trzydziestolatkowie co 2 lata, palacze raz w roku).
  6. Wspomniane już badanie jąder przez lekarza (co 2-3 lata).
  7. Samobadanie jąder – raz w miesiącu!
  8. Badanie USG, pozwala wykryć niektóre rodzaje nowotworów czy innych zmian w ich wczesnym stadium!
  9. Kontrola stomatologiczna – niezbędna jest raz na pół roku.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel