Modne dziecko mam, czyli dorosłe ubrania w wersji mini!

2018-12-11
Modne dziecko mam, czyli dorosłe ubrania w wersji mini!
modne dziecko mam
Berlin, ok. 1860 roku.

Dopiero późnej, w ramach długotrwałego procesu, determinowana tłem historycznym, poglądami i fascynacjami sztuką i literaturą – wykształciła się odrębna moda dla dzieci. Ta z kolei inspirowała modę dla dorosłych i odwrotnie i współcześnie, ramy między tym co typowo dziecięce a dorosłe – zdecydowanie się zatarły. Nikogo nie dziwi, gdy dziecko wygląda szykownie niczym modna mama. Albo gdy tatuś nosi kolorowe T-shirty z postaciami animowanymi.

Jest jednak różnica między tym co kiedyś, a tym co dziś. Dawniej, dorosłe wersje dziecięcych ubrań, były wykonane z tych samych (wówczas mało przyjemnych) materiałów, najczęściej krępujących ruchy, a dziecka nie postrzegano przez pryzmat beztroski i niezbędnej mu zabawy. Dbanie o autonomiczne potrzeby maluchów, również w kontekście stroju przyniósł dopiero XIX wiek.

Modne dziecko mam!

Klasa, styl, elegancja! Dziś ubrania dla dzieci niemal nie odbiegają wyglądem od tego, co noszą ich rodzice. Koszulki, sweterki, garnitury dla dzieci, sukienki dla dziewczynek, legginsy, dziecięce kurtki – wygodne, stworzone z bezpiecznych dla skóry i z przyjemnych tkanin to mini wersje designerskich ubrań proponowanych w każdym sezonie przez projektantów.

modne dziecko
Ok. 1910 roku.

Nośnikiem inspiracji na stylizacje dziecięce są media społecznościowe. Wystarczy wpisać odpowiedni hashtag w aplikacji Instagram, by podejrzeć miliony pomysłów na fajne stylówki dla dzieci. Ale w tym wszystkim warto pamiętać, by nie cofnąć się do podejścia z XVII wieku i nie przesadzić!

Modne dziecko nie powinno być przebrane i wyglądać w swoim outficie karykaturalnie. Oryginalność i niepowtarzalność to jedno! Jednak uwagę zwracać trzeba przede wszystkim na wygodny fason pozwalający na pełną swobodę i na w miarę minimalistyczny styl. Nadmiar błyskotek, koralików, zapięć – nie sprzyjają komfortowej eksploracji świata przez maluchy i starszaki. Oczywiście sukienka z kokardą dla dziewczynki czy spodnie na kant dla chłopca wyglądają świetnie i sprawdzą się na specjalne okazje! Jednak do przedszkola, szkoły, sali zabaw i piaskownicy – najlepiej spiszą się spodnie jeansowe albo dresy, bluza i wygodny T-shirt.

Niech moda dla dzieci będzie tym, co lubią najbardziej – zabawą! Takie podejście pozwoli im na wypracowanie w przyszłości własnego, indywidualnego stylu!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel