Męska odzież do biegania na jesień.

2020-08-27
Męska odzież do biegania na jesień.

W kościach czuć jesień, ale wbrew instagramowej modzie – ta pora roku wcale nie zobowiązuje do tego, by zamienić buty sportowe na kapcie i by zaszyć się pod ciepłym kocem, z kubkiem herbaty w dłoniach. Schyłek lata i początek jesieni to ostatni dzwonek, żeby zadbać o odporność. Aby jak najlepiej przygotować organizm na zimę warto zdrowo się odżywiać, zażywać ruchu na świeżym powietrzu i ubierać właściwie, aby nie zmarznąć i się nie przegrzać w czasie uprawiania aktywności. Dla fanów joggingu jedną z istotniejszych kwestii jest męska odzież do biegania. Sprawdźcie, jakie ubrania będą wam potrzebne w okresie jesiennej pogody! 

koszulka do biegania denley
Odzież do biegania powinna być wykonana z tkanin technicznych. Denley.pl

Odzież, podobnie jak obuwie, jest niezwykle istotnym elementem ekwipunku każdego biegacza. W okresach chłodnych albo zaskakujących zmienną aurą pór roku – na taki trening biegowy trzeba się solidnie przygotować. Chodzi o to, by uchronić się przed deszczem, wiatrem i wszechogarniającym zimnem, np. wtedy, gdy po dłuższym biegu, rozgrzany, zechcesz się zatrzymać. Wówczas chłód może być niezwykle przejmujący, a takie wahania między gorącem a zimnem mogą być zgubne dla zdrowia.

Dlatego trzeba nastawić się na zróżnicowane warunki pogodowe! Oczywiście ubranie do biegania jesienią jest kwestią indywidualną, a wybór stroju często wiąże się z wielokilometrowym doświadczeniem biegacza wypracowanym latami na rozmaitych ścieżkach, ale istnieją pewne ogólne wytyczne, których warto się trzymać, by nie dać się zaskoczyć!

Odzież do biegania na jesień! Najważniejsze zasady! 

  • Po pierwsze – nie należy ubierać się zbyt grubo. Jeśli jeszcze przed joggingiem czujesz dyskomfort, to w czasie treningu on będzie się tylko powiększać. Lepiej jest na początku odczuwać lekki chłód, aniżeli nadmierne ciepło. Aby uzyskać ten idealny komfort termiczny trzeba postawić na specjalistyczną odzież i zdrowy rozsądek
  • Ubieraj się warstwowo! Potrzebna ci będzie bielizna termoaktywna odprowadzająca wilgoć, warstwa docieplająca, czyli np. koszulka biegowa z tkaniny technicznej i lekka kurtka do biegania, chroniąca przed zimnym wiatrem i deszczem. Na dłuższe biegi w trudnych warunkach (np. w górach) warto zabezpieczyć się dodatkową warstwą, której można użyć w razie załamania pogody.
  • Zapamiętaj! Odzież sportowa dopasowana do sylwetki lepiej odprowadza wilgoć z powierzchni skóry!
męskie ubrania do biegania, męska odzież do biegania
Gdy jest cieplej – jako samodzielny element, a gdy chłodniej – jako warstwa. Koszulka treningowa to podstawa ekwipunku odzieżowego każdego biegacza! Denley.pl

Ubrania do biegania, które przydadzą ci się na jesienny jogging!

  • Termoaktywna bielizna do biegania! To podstawa, bo spośród wszystkich warstw odprowadza ona wilgoć na zewnątrz jako pierwsza.
  • Sportowa koszulka do biegania, elastyczna, w miarę dopasowana, odprowadza nadmiar wilgoci do kolejnych warstw, zapewnia „oddychanie”. Koszulka treningowa może być zastąpiona przez docieplającą bluzę biegową, czyli longsleeve w wersji sportowej, wykonany z tkaniny zaawansowanej technologicznie.
  • Spodnie do biegania jesienią? Powinny być stosunkowo cienkie, zapewniające optymalną termikę. Mogą to być spodenki biegowe przedłużone za kolana (gdy nie jest ekstremalnie chłodno) albo męskie legginsy biegowe, przylegające do ciała. Jeżeli w obcisłych, elastycznych spodniach czujesz się nieswojo – możesz założyć na nie krótkie spodenki sportowe.
  • Kurtka do biegania (stosunkowo krótka i dopasowana do sylwetki) potrzebna jest wtedy, gdy jest naprawdę zimno, wieje lub pada deszcz. Bo trzeba mieć na uwadze, ze każda kurtka ogranicza nieco cyrkulację powietrza. Zatem w razie potrzeby przydaje się biegowa kurtka przeciwdeszczowa z membraną, zapewniająca tzw. oddychalność lub ultralekka kurtka wiatrówka, idealna na krótki trening.
  • Na głowę przyda się czapka z technicznego materiału. Taki model odprowadza wilgoć na zewnątrz.
  • Zadbaj też o widoczność! Pamiętaj o odblaskach! Elementy odblaskowe znajdziesz na niektórych ubraniach sportowych w sklepie Denley.pl.

Przeczytaj też tekst pt. „Jak biegać zimą?”

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel