Materiały oddychające, czyli jakie? Jakie materiały wybierać?

2023-04-05
Materiały oddychające, czyli jakie? Jakie materiały wybierać?

Rodzajów tkanin jest bardzo wiele, niektóre z nich zawierają włókna naturalne, inne syntetyczne. Coraz częściej świadomi konsumenci wybierają ubrania właśnie pod kątem tego, z jakich rodzajów tkanin zostały one wykonane. Jeśli jesteś osobą, która lubi nosić naturalne i oddychające tkaniny, to na pewno ważnym jest dla Ciebie podczas robienia odzieżowych zakupów przede wszystkim to, z jakiej tkaniny ubranie będzie uszyte. Często to, czy odzież zawiera włókna naturalne, czy włókna sztuczne, generuje ostateczną cenę danego produktu. Bardzo często bowiem tkaniny syntetyczne są dużo tańsze w produkcji, a co za tym idzie także w kupnie. Dlatego też ubrania zrobione z bawełny, wełny, jedwabiu, czy lnu mogą być nieco droższe aniżeli te uszyte z poliestru, czy akrylu. Jeśli chcesz rozeznać się nieco w temacie dostępnych na rynku tkanin syntetycznych i naturalnych oraz poznać rodzaje materiałów włókienniczych to zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

Materiały oddychające — materiały naturalne

Jak najprościej podzielić tkaniny oraz określić, które z nich to tak zwane tkaniny oddychające, a które nie oddychające? Oczywiście poprzez rozróżnienie ich na włókno syntetyczne i włókno naturalne. Te pierwsze to oczywiście takie, które nie występują naturalnie w przyrodzie, a więc nie są stworzone z elementów organicznych, a są w większej części lub całkowicie wytworzone przez człowieka z dostępnych sztucznych komponentów. Włókna sztuczne mają także inne właściwości niż naturalne, między innymi są bardziej wytrzymałe i odporne na wielokrotne czyszczenie i pranie oraz urazy mechaniczne, ale są też nieoddychające i mniej komfortowe w noszeniu. Sztuczne włókno jest budulcem takich materiałów jak poliamid, akryl, poliester czy lycra oraz tencel, a także sztuczna skóra, z której wykonane są na przykład spodnie z imitacji skóry / skórzane. Większość materiałów tego typu ma wiele zalet, choćby to, że sztuczne włókno nie gniecie się tak jak naturalne, a więc jest praktyczniejsze w użytkowaniu. Warto jednak jest wybierać ubrania z materiałów naturalnych oddychających, gdyż mniej się w nich pocimy, a także są przewiewne oraz miłe w dotyku. Jednakże nie tylko naturalne tkaniny są oddychające, znajdziemy takie również wśród materiałów sztucznych. Jakich? O tym przeczytasz w kolejnym akapicie.

Materiały oddychające — materiały syntetyczne

Niektóre rodzaje materiałów syntetycznych wykonane są w taki sposób, aby były przewiewne i oddychające. Głównie mowa tutaj o tkaninach, które wykorzystywane są do szycia odzieży sportowej, przede wszystkim outdorowej. Są to między innymi kurtki typu softshell, które mają specjalną membranę, aby z jednej strony być oddychające i dawać przewiewny efekt, a z drugiej strony nie przepuszczać wody, to znaczy deszczu oraz śniegu do wewnątrz, co czyni je także nieprzemakalnymi. Drugim rodzajem odzieży, która jest wykonana z włókien sztucznych, ale jest też oddychająca jest bielizna termiczna, która podobnie jak kurtki softshell posiada funkcję odprowadzania wody, a więc potu na zewnątrz, jednocześnie chroniąc przez chłodem.

Dlaczego warto wybierać materiały oddychające?

Na temat tego, dlaczego warto wybierać przede wszystkim materiały oddychające można by napisać cały długi elaborat. Najprościej i najkrócej jednak rzecz ujmując, jest to zwyczajnie najzdrowsze i najkorzystniejsze dla naszej skóry, a co za tym idzie, dla całego organizmu. Skóra nieustannie oddycha, a naszym zadaniem jest jej to umożliwić. Nasze ciało odziane w nieoddychające tkaniny poci się, a więc wydziela nadmierną ilość płynów, które nie dość, że nie pachną zbyt przyjemnie, to jeszcze zatykają pory jeśli nosimy nieodpowiednią odzież wykonaną ze sztucznych materiałów, a to może prowadzić do szeregu chorób i nieprzyjemnych powikłań. Szczególnie latem, gdy temperatury sięgają czasami nawet 35 i więcej stopni Celsjusza powinniśmy pamiętać o zakładaniu przewiewnych ubrań. Takie sukienki, czy spodnie znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy także do przejrzenia naszej oferty ubrań wykonanych z oddychających materiałów z kategorii: t-shirty damskie gładkiebluzy damskie gładkie oraz sukienki damskie gładkie.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel