Koszula Button Down! Potrzeba matką wynalazku!

2020-01-23
Koszula Button Down! Potrzeba matką wynalazku!

Przenieśmy się więc do roku 1986, kiedy to John. E. Brooks – potomek klanu Brooks Brothers, syn jednego z założycieli najstarszej firmy odzieżowej dla mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, wybrał się na wycieczkę do Anglii, gdzie został zaproszony na mecz polo.

koszulki polo vintage
Mecz Polo_Denley.pl

W tamtym czasie gracze musieli nosić tradycyjne koszule z kołnierzykami, a dynamiczna jazda po boisku, na wielkich ogierach, powodowała, że trzepotały one na wietrze – nadając „królewskiej grze” wizualnego efektu rozproszenia. Amerykański młodzieniec dostrzegł wówczas „wynaleziony” specjalnie dla graczy nietypowy kołnierzyk, skutecznie normujący ich nieskazitelny, godny elitarnego sportu wygląd.

Kołnierzyk polo!

Otóż u każdego zawodnika, wyłogi kołnierzyka były przypięte do koszuli tak, aby ten nie powiewał na wietrze w trakcie dynamicznej gry.
Mocno zainspirowany i przedsiębiorczy John. E. Brooks wrócił do USA z pomysłem i projektem i wkrótce firma rozpoczęła masową produkcję legendarnych już koszul button down, nazywanych u nich (i aktualnie tylko u nich) do dnia dzisiejszego – „polo”.

koszulA button down – jak i z czym ją nosić?

koszula button down
Koszula button down wyróżnia się charakterystycznym kołnierzykiem. Denley.pl

Koszula button down to model, który wyróżnia specjalny krój miękkiego kołnierzyka przypiętego guziczkami. A kwestia tego – jak i z czym ją nosić – nieprzerwanie wywołuje wiele wątpliwości…

Już samo to, że jej geneza wywodzi się ze stylu sportowego wskazuje na fakt, że koszula ta należy do grupy strojów nieformalnych, luźnych, w stylu casual. I rzeczywiście. Idealnie sprawdza się w połączeniu z jeansami, kolorowymi chinosami, a nawet z szortami.

Nie oznacza to jednak, że brakuje jej szyku! Wręcz przeciwnie! Wystarczy odnieść się do współczesnych stylizacji marki Brooks Brothers, twórców i prekursorów w propagowaniu button down, gdzie dostrzec można, iż koszule te, odpowiednio dobrane, sprawdzają się nawet w zestawieniu ze sportowym, średnio formalnym (semi formal) garniturem, o niższym stopniu elegancji.

koszula button down denley.pl
Koszula z kołnierzykiem typu Button Down_Denley.pl

Choć reguła mówi o tym, by nie łączyć koszuli z kołnierzykiem zapinanym na guziki z krawatem – to jednak nie ma ona odniesienia w praktyce. Z krawatami w stylu swobodnym, jak i z muszkami prezentuje się ona doskonale! Świetnie komponuje się także jako element stylizacji z casualową marynarką. Dopuszczalna jest nawet w stylu business casual, zatem zdecydowanie można zakładać ją do pracy w biurach, w których dress code dopuszcza pewną swobodę wyboru fasonów, przy jednoczesnym zachowaniu sporej dozy elegancji.

Moda rządzi się kanonami i czasem możliwość zastosowania w outficie jakiegoś elementu garderoby jest ograniczona. W przypadku koszul button down, spektrum ich wykorzystania jest naprawdę bardzo duże! Koszula button down doskonale pasuje do swetrów V-neck, bardzo fajnie wygląda pod kardiganami, bluzami czy pod swetrami w stylu casual. Ta kultowa pozycja w świecie mody męskiej daje wiele możliwości komponowania atrakcyjnych stylizacji i powinna znaleźć się w garderobie każdego faceta.

Nasza propozycja jesiennego outfitu z wykorzystaniem koszuli button down!

męska stylizacja denley.pl
Denley.pl

Tipy i ciekawostki!

  • Jeśli chcesz połączyć koszulę button down z krawatem – pamiętaj, że tego rodzaju kołnierzyk może się odkształcać. Wybierz model o dłuższych wyłogach.
  • Koszula button down może optycznie powiększać głowę. Stawiaj na modele, dzięki którym zachowasz dobre proporcje.
  • Gianni Angelli, wieloletni prezes Fiata i ikona mody – był jednym z najbardziej znanych zwolenników koszul button down. To on obalił mit, że odpinanie słynnych guziczków jest faux pas.
  • Jeżeli jesteś pewien swojego stylu – możesz pozwolić sobie na tę modową wariację.
  • Koszulę button down, w wersji solo, można nosić rozpiętą po szyją.
  • Jednym z sympatyków koszul button down jest David Beckham.
  • Bogaty wybór koszul z guziczkami, w stonowanych i żywych kolorach lub o awangardowych wzorach znajdziesz w ofercie sklepu Denley.pl
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel