Kiedy i jak nosić garnitur bez krawata?

2018-02-07
Kiedy i jak nosić garnitur bez krawata?

Odpowiedź brzmi: nie! Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę obowiązujące reguły dress codu. Garnitur zaprojektowano z myślą o krawacie. Tutaj połączenie spodni, marynarki i koszuli z krawatem nie jest systemem niezależnych części. Są to elementy przeznaczone do noszenia razem i tylko w takim przypadku stylizacja wygląda kompletnie. Klapy w marynarce, wraz z kołnierzykiem koszuli wręcz tworzą bazę, oprawę dla krawata, którego linia ma przebiegać od szyi w dół, przez środek klatki piersiowej, nadając wyglądowi szczególnego stylu i autorytarności! Ale też dynamiki, bo dobrze dobrany krawat przełamuje monochromatyczność całego outfitu.

Jeśli do garnituru nie zakładasz krawatu – pamiętaj, by dobrać koszulę z kołnierzykiem przypinanym guziczkami_Denley.pl

W związku z powyższym – do garnituru zakładamy krawat, ale z pewnymi wyjątkami (opcjonalnie). Na pewno nie ma wyjątków w sytuacjach formalnych! Nie ma sensu wyłamywać się z tego w okolicznościach, w których wymagany jest profesjonalizm. Np. podczas specjalnych wydarzeń, wizyt, czy w pracy, gdzie poprzez strój wyraża się swoje kompetencje i szacunek do innych. W sytuacjach mniej formalnych, ale nadal związanych z biznesem – również warto pozostać przy standardzie, co jest gwarancją uniknięcia poważnej gafy!

Jednak nie ma co ukrywać, że męski garnitur, z lekko rozpiętą przy szyi koszulą – może wyglądać dobrze i sexy, dlatego emanowanie takim zawadiackim lookiem może być kuszące. Taki wygląd może być akceptowalny, gdy kończysz w pracy jakiś projekt „po godzinach”, podczas letniego ślubu czy przyjęcia koktajlowego na dachu jakiegoś apartamentowca, albo na otwarciu wystawy w galerii sztuki, gdzie wręcz wskazana jest nuta swobodnej nonszalancji w eleganckim wyglądzie.

jak nosić garnitur bez krawata?
  • Postaraj się, aby zakładając zestaw bez tego akcesorium – wyglądać na osobę, która tego wyboru dokonała świadomie, a nie z powodu roztargnienia, nieznajomości zasad dress codu czy lekceważącego stylu bycia.
  • Jeśli wkładasz garnitur bez krawata – niech ten pierwszy nie będzie typowo formalny. Ten zabieg sprawdzi się wyłącznie wtedy, gdy decydujesz się na model sportowy/casualowy lub zestaw koordynowany.
  • Wybierz także mniej formalną koszulę – np. oxford z kołnierzykiem button down, który jest przypięty do koszuli guziczkami, dzięki czemu utrzymuje dobry kształt.
  • Możesz rozpiąć maksymalnie dwa guziki koszuli. Jeśli pokusisz się o więcej – będziesz wyglądać karykaturalnie.
  • Aby nie wyglądać monotonnie, zaakcentuj look innym akcesorium, np. poszetką.
  • I pamiętaj, że przy braku centralnego punktu zainteresowania – w oczy rzucać się będą inne elementy twojego ubioru, dlatego wszystko musi być jak spod igły. Czyste, schludne, wyprasowane!
Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel