Kapelusz - męska rzecz!

2018-09-08
Kapelusz - męska rzecz!

Trudno sobie wyobrazić bardziej męski dodatek. Kapelusz to atrybut faceta, który na szczęście – wraca do mody! Na razie widać go głównie latem, ale i to się zmienia. Głównie dzięki modzie ulicznej, która nie boi się eksperymentować. 

męski kapelusz
Mężczyzna plus kapelusz! To naprawdę dobre połączenie! Stylizacja / Denley.pl

Trochę historii…

Najbardziej klasycznym kapeluszem letnim jest kapelusz w stylu panamskim. Wszystkie modele słomkowe nawiązują stylistyką do legendarnego modelu. Dawniej, Panamę można było zwinąć i włożyć w kieszeń – tak robili robotnicy pracujący przy budowie Kanału Panamskiego. To dzięki nim kapelusz odkryto dla Europy. Nawet sam prezydent Roosvelt pokazał się w takim nakryciu głowy podczas wizytacji budowy mostu. Z czasem kapelusze z kanału weszły na salony, a to wszystko dzięki rozwojowi kinematografii i gwiazdom Hollywood.

Rola kapelusza.

Ma on przede wszystkim chronić przed słońcem i na ile jest to możliwe – chłodzić. Krótko mówiąc – ma pełnić rolę bufora, chroniącego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Latem, najlepiej nadają się do tego materiały naturalne pochodzenia roślinnego tj. słoma, łyczkowiec czy też rafia. Wybierając taki model warto zwróć uwagę na splot – im drobniejsze i liczniejsze otwory pomiędzy materiałem, tym lepsza cyrkulacja powietrza. Sam splot powinien być równy, a otwory niemal identyczne chociażby ze względów estetycznych. Kapelusz powinien na tyle ściśle przylegając do głowy, by nie przemieszczał się podczas ruchu, ale z drugiej strony nie powinien pozostawiać śladu (odciśnięcia) na skórze po jego zdjęciu.

Jeśli chodzi o pozostałe pory roku – tutaj kapelusz intensywnie pełni też swoją drugą funkcję, o której wspomina się rzadziej. Ma zdobić! Ma być alternatywą dla czapek i beretów. Ma być tym elementem garderoby, który podkreśli wizerunek indywidualisty i wzmocni efekt męskich stylizacji!

Dla kogo kapelusz?

Ten męski atrybut jest dobry dla każdego faceta, który odważy się go nosić, co w dzisiejszych czasach nie jest takie oczywiste. Czy będzie pasować? Wszystko jest kwestią proporcji. Mężczyźni niscy, o drobnej budowie ciała powinni postawić na modele z niższym rondem i niższą główką, natomiast wyżsi i lepiej zbudowani mogą zdecydować się na szersze ronda i wyższą główkę.

O czym jeszcze powinien wiedzieć facet w kapeluszu?

Należy zapamiętać, że prawdziwy gentleman w kapeluszu powinien uchylać jego rondo przy powitaniu – zwłaszcza kobiety. Witając mężczyznę można dotknąć palcami krawędzi kapelusza.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel