Jak usunąć wosk z ubrania? Sprawdzone sposoby

2022-06-08
Jak usunąć wosk z ubrania? Sprawdzone sposoby

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wyczyścić wosk z ubrania? Co zrobić, aby skutecznie i bez szkód na ubraniu się go pozbyć? Jak usunąć wosk ze spodni? Jak usunąć wosk z materiału, którego nie można prasować ani poddawać działaniu wysokich temperatur? Albo jak usunąć wosk z garnituru? Niewątpliwie wosk jest jedną z tych substancji, która wydaje się być trudna do usunięcia z odzieży niezależnie od tego, z jakiej tkaniny została ona wykonana. Często trudno się go pozbyć bez pozostawienia tłustej, nieestetycznej plamy. Jednakże da się to zrobić, poniżej kilka sprawdzonych sposobów, jak wyczyścić zaplamione woskiem ciuchy bez większego problemu. Zapraszamy do lektury, z pewnością jest to wiedza, którą warto posiadać, ponieważ wbrew pozorom woskiem można zabrudzić się częściej niż myślisz. Zabrudzić się mogą nie tylko serwety, czy obrusy, ale także koszule męskie, albo eleganckie marynarki męskie jeśli wosk ze świec zabrudzi Ci ubranie podczas eleganckiej kolacji.

Jak usunąć wosk z ubrania — metoda z żelazkiem

Najprostszą i najszybciej przychodzącą na myśl metodą jest z pewnością ta z żelazkiem. Jeśli poplamiłeś sobie ubranie rozpuszczonym woskiem, który szybko zastygł, najlepiej będzie usunąć go poprzez ponowne rozgrzanie go i rozpuszczenie, a następnie usunięcie w delikatny sposób za pomocą ręcznika. Należy wykonywać ten zabieg bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić trwale materiału odzieży. Jak to zrobić? Poniżej instrukcja krok po kroku.

    Jak pozbyć się wosku z ubrania? Instrukcja krok po kroku:

  1. Jeśli plama jest świeża, a wosk nie do końca zdążył stwardnieć, najpierw pozwól mu całkowicie wyschnąć, aby nie narobić więcej szkód przy jego usuwaniu. Odłóż ubranie na jakiś czas w suche miejsce albo włóż ciuch do zamrażarki, aby przyspieszyć proces wysychania.

  2. Następnie rozłóż ubranie na płaskiej, twardej powierzchni plamą do góry. Możesz skorzystać ze stołu, biurka albo podłogi.

  3. Przyłóż na zabrudzenie papier śniadaniowy, pergamin albo bibułę, a następnie przeprasuj miejsce z woskiem gorącym żelazkiem. Rób to tak długo, aż zauważysz, że plama znika lub przenika z ubrania na papier. Na pewno nie przeoczysz tego zjawiska.

  4. Po usunięciu plamy przy pomocy żelazka, wrzuć ubranie do pralki i wypierz zgodnie z zaleceniami producenta na wszywce ubrania. Po wyschnięciu po plamie nie będzie ani śladu.

Usuwanie wosku z ubrań, których nie wolno prasować

Niektórych tkanin, na przykład tych o grubym splocie typu wełna nie można prasować, ani poddawać działaniu zbyt wysokich temperatur. Jak zatem poradzić sobie z plamą z wosku na takiej odzieży? Pomocny w tym przypadku może okazać się spirytus. Nalej jego niewielką ilość na wacik, a następnie przyłóż do plamy z wosku. Odczekać kilka minut, wosk powinien zmięknąć i w ten sposób delikatnie odczepić się od tkaniny. Wykrusz go delikatnie, uważając aby nie wetrzeć go głębiej w materiał. Następnie również wypierz ubranie w pralce.

Spieranie tłustych plam po usuniętym wosku

Czasami po usunięciu wosku, na ubraniu, czy obrusie może pozostać nieestetyczna tłusta plama. Jak ją sprać? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana dana rzecz. Najczęściej pomoże wypranie w pralce przy użyciu odrobiny odplamiacza i proszku do prania. Czasami jednak trzeba wyprać niektóre tkaniny ręcznie, wówczas sięgnij po delikatniejsze detergenty, na przykład szare mydło lub delikatny płyn do mycia naczyń zawierający substancje usuwające tłuszcz.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel