Jak uratować sfilcowany sweter?

2021-05-24
Jak uratować sfilcowany sweter?

Swetry się filcują, każdy to wie. Taka ich uroda, natura i tak być musi. Wszystko za sprawą tkanin, z których są wykonane, a głównie wełny, która ma skłonności do kurczenia się i co za tym idzie filcowania. To jednak nie powód do tego, aby nie nosić swetrów. Swetry nosi się cały rok, również wiosna i lato są odpowiednią dla nich porą. Co jednak jeśli Twój ulubiony sweter damski lub sweter męski ulegnie sfilcowaniu w praniu? Wystarczy tylko znać kilka podstawowych zasad pielęgnacji tego typu odzieży, aby mieć pewność, że swetry się nie sfilcują. A jeśli już tak się stanie, jest także kilka sprawdzonych sposobów na to, aby je odratować. Zatem jak odfilcować sweter? Czy istnieje jakiś preparat na sfilcowany sweter? Przeczytaj i dowiedz się z poniższego tekstu.

Dlaczego swetry się filcują?

Zastanawiasz się dlaczego swetry się filcują? Powodów jest kilka, przede wszystkim należy pamiętać, że swetry są wykonane ze szlachetnych i drogich materiałów, a im tkanina bardziej szlachetna, tym większa tendencja do filcowania się swetra. Skąd wzięło się pojęcie FILCOWANIA? Odpowiedź jest prosta, kaszmir bądź wełna, z których najczęściej wykonane są swetry pod wpływem zbyt wysokiej temperatury ulegają kurczeniu, które powoduje, że przybierają wygląd filcu. Stąd ta zwodnicza nazwa. Sfilcowane swetry to dość powszechny problem, gdyż często zdarza się wrzucić swetry do pralki bez większego zastanowienia, z innymi ciuchami i włączyć program prania na zbyt wysoką temperaturę.

Sfilcowany sweter - jak zapobiegać?

Jeśli zdarzyło Ci się mieć sfilcowany sweter z kaszmiru lub sfilcowany sweter wełniany zapewne nie chciałbyś, aby ta sytuacja się powtórzyła. Sporo nerwów można stracić jeśli wyjmuje się z pralki swój ulubiony sweter zniszczony. Wtedy tylko jedna myśl kotłuje się w głowie, czy można uratować sfilcowany sweter? I w jaki sposób to zrobić? Stare polskie powiedzenie brzmi: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Być może i w tym wypadku warto się do niego zastosować. Jak zapobiec sfilcowaniu ulubionego swetra? Przede wszystkim musisz pamiętać, aby zawsze prać swetry i inne delikatne tkaniny zgodnie z instrukcjami na metkach od producenta. Każda odzież oraz inne tekstylne rzeczy muszą być takimi metkami z instrukcją prania i czyszczenia okraszone, dlatego zawsze możesz sprawdzić jakie warunki pielęgnacji są dla danej rzeczy najbardziej odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne. Warto czytać wszywki i metki na odzieży i nie tylko, z pewnością jest to sposób, aby uchronić się od zniszczenia ulubionych ubrań. Łatwiej jest bowiem zadbać o to, aby sweter się jednak nie sfilcował, niż później próbować go przywrócić do pierwotnej wersji.

Pamiętaj, aby swetrów nigdy nie prać w zbyt wysokiej temperaturze. Producenci dla tak delikatnych tkanin zalecają zazwyczaj temperaturę maksymalnie 30-40 stopni Celsjusza. Niestety wyższe mogą im zaszkodzić. Ważną zasadą, której warto się trzymać jest także to, aby swetry prać zawsze osobno, nie z innymi ubraniami. Wtedy masz pewność, że lepiej dobierzesz temperaturę prania oraz odpowiednie detergenty do pielęgnacji. Pamiętaj także, że jeśli producent zaleca panie ręczne danej rzeczy, należy się tego trzymać, gdyż wypranie jej w pralce może ją zwyczajnie zniszczyć, a wtedy pretensje za to, że tak się stało będziesz mógł mieć tylko do siebie i będziesz musiał się zastanawiać co zrobić ze sfilcowanym swetrem.

Jak uratować sfilcowany sweter?

Gdy już jednak mleko się rozleje i nie będzie szansy na zapobiegnięcie tragedii będziesz musiał sięgnąć po skuteczniejsze sposoby. Jaki jest zatem najlepszy sposób na sfilcowane swetry? Jak uratować sweter? Oto kilka sprawdzonych sposobów! Zapamiętaj je, a problem sfilcowanego, czy skurczonego swetra nie będzie Cię już dotyczył.

UŻYJ GLICERYNY
Sprawdzonym i niezawodnym sposobem aby odratować sweter jest wykąpanie go w glicerynie i wodzie. Przygotuj roztwór z około 4 litrów letniej wody i 100 mililitrów gliceryny. Sweter powinien się w nim moczyć około 25 minut do pół godziny. Po tym czasie wyjmij sweter, rozłóż go na płasko i delikatnie go rozciągaj podczas suszenia.

UŻYJ ŻELAZKA PAROWEGO
Następnym świetnym sposobem na problem ze sfilcowanym swetrem jest ratowanie go dużą ilością pary wodnej. Najlepsze do tego będzie żelazko parowe lub popularne ostatnio parownice. Nie żałuj pary, na pewno nie zrobisz nią krzywdy swojemu swetrowi. Rozłóż go na płasko i użyj pary, zobaczysz jak zbawiennie wpłynie ona na zbite włókna swetra. Po takiej kąpieli parowej sweter będzie niesamowicie puszysty i miękki.

UŻYJ ZAMRAŻALNIKA
Kolejny niezawodny trik? Wrzucenie sfilcowanego swetra do zamrażalnika. Nasącz sweter wodą i wyciśnij jej nadmiar, zawiń sweter w folię aluminiową (popularne sreberko) i włóż tak przygotowany do zamrażalnika. Pozostaw na kilka godzin, a następnie wyjmij, odwiń i spróbuj delikatnie rozciągnąć zmrożone włókna. To naprawdę działa!

UŻYJ SZAMPONU DO WŁOSÓW
Kąpiel w roztworze z szamponu do włosów i wody też może okazać się skuteczna. Przygotuj w misce zimną wodę i wlej do niej niewielką ilość szamponu (ok. 50 ml). To jeden z lepszych i szybszych domowych sposobów, aby poradzić sobie z tym problemem. Pozostaw sweter w roztworze na 15 minut, a następnie susz na płasko na rozłożonym ręczniku.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel