Jak uczyć się i pracować zdalnie?

2020-03-23
Jak uczyć się i pracować zdalnie?

Nieoczekiwanie i nagle – świat stanął w obliczu transformacji. W związku z tym, że ogromna część społeczeństwa musi i powinna pozostać w domach – pojawiło się sporo wyzwań dotyczących pracy, a także kontynuacji nauki – w szkołach i na uczelniach wyższych. Odpowiedni sprzęt oraz swobodny dostęp do sieci Wi-Fi – z pewnością przyczyną się do efektywnego wykorzystania czasu oczekiwania na zakończenie pandemii. Jadnak, by spożytkować go dobrze – musimy przejść przyspieszony kurs dotyczący tego – jak uczyć się i pracować zdalnie?!

Nie ma co się oszukiwać i płakać nad rozlanym mlekiem. W pewnym stopniu, nasze pokolenie jest przygotowane do tego, by przejść na system komunikowania się i wykonywania swoich codziennych obowiązków – online. Oczywiście nie każdy rodzaj pracy da się wykonywać z domu (wówczas należy zachowywać wszelkie środki ostrożności). Jednak istnieją profesje, w których w ten sposób można realizować się bez problemu. Również uczenie się za pomocą e-narzędzi jest jak najbardziej możliwe. Przecież nie od dziś korzystamy z e-booków, z kursów online czy np. z podcastów! Uczestniczymy także w e-konferencjach. Teraz jest czas, w którym tego rodzaju aktywności działać i sprawdzać się będą na niespotykaną dotąd skalę. Nie ma wyjścia – trzeba płynąć z prądem!

Jak uczyć się i pracować zdalnie? 

jak uczyć się i pracować zdalnie
E-learning to propozycja dla uczniów i studentów w okresie pandemii. Denley.pl

Praca zdalna i zdalna nauka są na chwilę obecną jedyną alternatywą dla osób, które pozostają w domach. Dziennikarze, programiści, blogerzy, pozycjonerzy, administratorzy stron i inni – mogą skutecznie wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na świecie. Podobnie uczniowie i studenci – mogą uczyć się za pomocą platform e-learningowych i na to akurat nie ma dziś innego pomysłu.

W związku z zaistniałą sytuacją, która jest specyficzna i pełna wyzwań – warto skorzystać z dostępnych możliwości i zaprzyjaźnić się z nimi. Choć oczywiście praca zdalna i nauka online wymagają dyscypliny, planowania i dojrzałości w wykonywaniu powierzonych obowiązków lub zadań! O tym należy pamiętać!

Zarządzaj sobą w czasie! 

Każdy z nas, każdej doby – ma tyle samo czasu do wykorzystania, a jak wiadomo – czas to pieniądz! Nie marnuj potencjału, nie scrolluj Facebooka na okrągło. Pamiętaj o zasadzie 3 x 8. 8 godzin poświęcasz na pracę / naukę, 8 godzin na sen (ten zwiększa produktywność!) i 8 godzin na inne aktywności. Te „inne” mogą być teraz nieco utrudnione, dlatego wykorzystaj je na coś, na co nie miałeś czasu do tej pory. Możesz np. nadrobić nieprzeczytane, odkładane pozycje książkowe, obejrzeć dobry serial, po prostu spędzić fajne chwile z rodziną. Jedno jest pewne! Czas musisz kontrolować i zarządzać nim! Zorganizuj się, zorganizuj swoją pracę albo naukę, ustal codzienny rytm i się go trzymaj! Nie odkładaj takich rzeczy na później, a będzie dobrze!

Rutyna, dobra organizacja, dyscyplina! 

Jeśli już jesteśmy przy organizowaniu sobie nowej, codziennej rutyny – uważaj żeby nie popaść w marazm. Na dłuższą metę to mogłoby cię zdemotywować! Jak uczyć się i pracować zdalnie? Znajdź swój system! Codziennie nastawiaj budzik, bierz poranny orzeźwiający prysznic, zjedz pożywne śniadanie. A następnie – ubierz się do pracy! Ubierz się do szkoły!

jak pracować zdalnie, jak uczyć się zdalnie
Na dłuższą metę przy biurku będzie ci wygodniej. Denley.pl

Ogarnij też swoją przestrzeń! Praca w łóżku, z laptopem na kolanach, choć wydaje się być kusząca i kojarzy się z fotkami na kontach społecznościowych popularnych influencerów – na dłuższą metę nie sprawdzi się. Rozleniwisz się, będą cię boleć mięśnie i kręgosłup. Lepiej przygotuj sobie stanowisko pracy z prawdziwego zdarzenia. Czy to przy biurku, czy przy stole – pamiętaj o ergonomii i zachowywaniu odpowiedniej sylwetki.

Podobnie jak w pracy w biurze – nie rezygnuj też z 5-minutowej przerwy co godzinę na rozprostowanie się, rozciąganie, itd. Zrób sobie kawę, o stałej dla ciebie porze zjedz lunch. Wszystkie zadania do wykonania odpowiednio rozłóż w czasie i działaj. Zawsze możesz posiłkować się zwykłym organizerem, ale w sieci istnieje też mnóstwo narzędzi usprawniających zadaniową pracę online!

Nauka zdalna albo home office – jak się ubierać?

Wykonywanie swoich obowiązków zdalnie nie zwalnia cię od obowiązku dbania o siebie! I dla siebie to robisz, nie dla innych! Po sieci krąży filmik ojca dzieci, odbywającego spotkanie online. Facet siedzi w koszuli, pod krawatem i mówi o poważnych sprawach, gdy do akcji wkraczają dzieci. Maluchy ostatecznie wychodzą, gość wstaje od biurka, by zamknąć za nimi drzwi i wtedy okazuje się, że dolna część jego biznesowego outfitu to… bokserki.

Jeśli pracujesz w domu, albo uczysz się w domu, to oczywiście nie musisz spędzać całego dnia w marynarce. Poczuj się bardziej kameralnie! Na co dzień najlepiej sprawdzi się miękki, wygodny dres męski. Komplet dresowy do domowego biura, bawełniany i o luźnym kroju – będzie ułatwiać odpływ krwi z kończyn. To ważne! Szczególnie, gdy możliwość uprawiania aktywności ruchowej jest ograniczona! Równie zadowolony będziesz ze spodni typu jogger i bluzy basic. Zestaw wygodnych spodni i T-shirta dopełniony sportową koszulą też zapewnią ci oczekiwane poczucie komfortu.

home office ubrania
Stylizacje casualowe sprawdzają się w systemie home office. Denley.pl

Niech wszystkie twoje ubrania wykorzystywane przy zajęciach online będą czyste, świeże, odprasowane! To pozytywnie wpłynie na twój nastrój i energię do nauki lub pracy!

Jak się ubrać na e-spotkanie, e-konferencję?

Co innego, gdy czeka cię e-spotkanie, konferencja online, panel dyskusyjny z klasą albo z szefem. W takiej sytuacji należy zrezygnować z dresu i ubrać się odpowiednio do okoliczności. Pomimo, że będziesz łączyć się z zacisza własnego domu – musisz wypaść stylowo i z klasą! Liczy się komfort, ale i estetyczny wygląd! Dlatego proponujemy ci stylizacje casualowe! Łącz eleganckie spodnie chino z koszulami, przyda ci się też casualowa marynarka. Alternatywą dla niej może być jednak lekki sweter z dekoltem w serek, albo sweter bez rękawów. Mnóstwo inspiracji znajdziesz w naszym sklepie Denley.pl!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel