Jak ubierać dziecko w upały?

2018-07-04
Jak ubierać dziecko w upały?
T-shirt dziecięcy_Denley Kids

Można się na nie natknąć w Polsce, a jeśli nie – to na wakacjach za granicą. Przeczytaj też: „Jak spakować dziecko na wakacje?”

Upały! To szczególnie niebezpieczny czas o tej porze roku! Trzeba być czujnym i mądrym i nie są to puste słowa ani banały! Polacy mają tendencję do przegrzewania dzieci, a latem takie przyzwyczajenia mogą źle się skończyć!

Jak ubierać dziecko w upały? Radzimy!

  • Przede wszystkim skóra dzieci jest wyjątkowo delikatna, a im są młodsze, tym ich organizmy są mniej wydajne w kontekście termoregulacji. Najlepszym termometrem są rodzice. Jeśli dorosłemu jest ciepło czy gorąco – dziecku tym bardziej! Nie ma więc uzasadnienia, by ubierać dziecko latem o jedną warstwę więcej, czy na cebulkę! Oczywiście należy pamiętać, by nie wychodzić z dzieckiem na zewnątrz w godzinach, w których słońce jest najmocniejsze, a więc pomiędzy 11:00 a 15:00. W tym czasie dzieci nie powinny być narażane na wpływ słońca i wysokiej temperatury, a dopiero potem należy zastanawiać się – jak ubierać dziecko w upały!?
  • Latem ubieramy dzieci w odzież z naturalnych materiałów (np. len), które pozwalają ich skórze oddychać i nie pogłębiają problemów z właściwą termoregulacją. Najpopularniejszą tkaniną jest oczywiście bawełna. Bawełniane T-shirty dziecięce to baza letniej garderoby wszystkich maluchów i starszaków!
  • Do T-shirtów najlepiej sprawdzą się krótkie spodenki,  a u dziewczynek również spódniczki. Letnie, zwiewne sukieneczki też są odpowiednie. Warto pamiętać, że wszystkie odsłonięte części ciała trzeba zabezpieczyć kremem z wysokim filtrem ochronnym – promienie słoneczne są szkodliwe dla skóry!
  • Podczas upałów należy wybierać ubrania klasyczne, proste. Chodzi o to, by miały na sobie jak najmniej aplikacji, szczególnie zdobienia (np. cekiny) mogą podrażnić rozgrzaną i spoconą skórę. Koszulka z nadrukiem czy kolorowe szorty będą w sam raz.
  • Oprócz lekkich i wygodnych ubrań – ważną rolę pełnią również akcesoria, których nadrzędną rolą nie jest to, by wyglądały modnie i akcentowały stylizacje, ale by skutecznie chroniły dziecko przed słońcem. Czapki z daszkiem i kapelusze, czyli dziecięce nakrycia głowy to podstawa!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel