Jak szybko rośnie dziecko?

2019-09-17
Jak szybko rośnie dziecko?

Za nami wakacje, rozpoczął się rok szkolny i pewnie niejeden rodzic zauważył, że… coś się zmieniło! Nagle okazało się, że w czasie lata dziecko urosło kilka centymetrów i przed rozpoczęciem roku szkolnego trzeba było wymienić całą garderobę! Dlaczego dziecko rośnie w danych okresach bardzo szybko i skokowo? Odpowiadamy! 

jak szybko rośnie dziecko
Denley.pl

Ale wspieramy się tutaj badaniami przeprowadzonymi przez australijskich naukowców, którzy dowiedli, że dziecko rośnie w wakacje tak szybko, że niemal „na sygnale” trzeba wymieniać uczniowi wszystkie dziecięce ubrania na większe o rozmiar!

Przeczytaj również: „Dziecięce rozmiary ubrań – jak się w nich połapać?”

Jak szybko rośnie dziecko?

Podobno pół centymetra wzrostu może przybyć smykowi w ciągu tylko jednej nocy! Tak zdarza się bardzo często, choć oczywiście nie jest to regułą, bo skoki wzrostu da się zaobserwować przez cały rok!

Otóż okazuje się jednak, że rok szkolny nie sprzyja wzrostowi aż tak bardzo, jak wakacje! Dlaczego tak się dzieje? Szkolna rutyna i stres związany z nauką – nie aktywują tak intensywnie hormonu wzrostu, jak czas wypoczynku i beztroski. Ponadto, jak wspomnieliśmy wyżej, dzieci najszybciej rosną śpiąc sobie w najlepsze. Wysypianie się ma tutaj kluczowe znaczenie, a i jakość snu dziecka jest bardzo ważna!

Jak długo powinny spać dzieci?

ile powinno spać dziecko

Na pewno dość długo! Jest to bezcenny czas regeneracji organizmu, choć długość snu zależy od różnych czynników. Dziecko uczące się i uprawiające sporty może potrzebować trochę więcej snu, niż szkrab, który po szkole spędza czas mniej aktywnie.

  • 1 – 2 lata – 11 – 14 godzin na dobę,
  • 3 – 5 lat – 10 – 13 godzin na dobę,
  • 6 – 13 lat – 9 – 11 godzin na dobę,
  • 14 – 17 lat – 8 – 10 godzin na dobę.

Przeczytaj też: „Recepta na dobry sen… W czym powinno spać dziecko?”

Wnioski? Na tempo wzrostu wpływa prawidłowy rozwój i malucha i starszaka. A do tego potrzebna jest nie tylko zdrowa dieta i rozmaite aktywności. Duże znaczenie ma tutaj również niezakłócony wypoczynek w odpowiednich proporcjach!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel