Jak przygotować samochód do zimy?

2019-11-13
Jak przygotować samochód do zimy?

Już teraz dni zaczynamy z drapaczką w ręku – dalej będzie tylko gorzej. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje auto, uniknąć gigantycznych kolejek do wulkanizatora, gdy sypnie pierwszym śniegiem i czuć się bezpiecznie w utrudnionych warunkach jazdy – musisz przygotować samochód do zimy.

Jak przygotować samochód do zimy?

  • O ile nadal jeździsz na letnich – natychmiast umów się na wymianę opon na zimowe, o odpowiednio głębokim bieżniku (minimalna wysokość bieżnika to 4 mm!). Przyjmuje się, że gumy zmienia się, gdy przez kilka dni z rzędu temperatura jest niższa niż 7 stopni Celcjusza. Czyli najwyższa pora! Zimówki mają to do siebie, że dobrze odprowadzają wodę i pozwalają zachować przyczepność na śliskich nawierzchniach oraz skrócić drogę hamowania.
  • Bezpieczne opony to podstawa, ale pomyśl też o zadbaniu o inne elementy pojazdu. Umyj przed zimą nadwozie, a lakier zabezpiecz twardym woskiem. Dzięki temu auto będzie brudziło się mniej i łatwej będzie je domyć. Zneutralizuj również znalezione ogniska korozji, które przy kontakcie z solą – będą narażone na dalsze niszczenie.
  • Uszczelki samochodu zabezpiecz silikonowymi środkami (guma może przymarzać do karoserii), zaopatrz się również w odmrażacz do zamków.
  • Konieczny jest przegląd płynów eksploatacyjnych, szczególnie w układzie chłodzenia (sprawdź w serwisie temperaturę krzepnięcia płynu – prawidłowa wartość to -37 stopni C.). W aucie wymień też płyn do spryskiwaczy – na zimowy i w razie konieczności – płyn hamulcowy. Zadbaj o nowe wycieraczki do szyb, dzięki którym zapewnisz sobie najlepszą widoczność w trudnych warunkach.
  • Sprawdź stan akumulatora i napięcie ładowania.
  • Zadbaj także o wnętrze auta. Gumowe dywaniki z podwyższonymi krawędziami – skutecznie zatrzymają wodę wniesioną do środka na obuwiu. Jeśli zostaniesz przy zwykłych dywanikach – woda przez nie przeniknie, a gdy rozgrzejesz auto – będzie panować duża wilgotność i zaparują szyby.
  • Zaopatrz się w gadżety, ułatwiające „trudne poranki”. Twój must have to wspominana już skrobaczka do szyb (najlepiej dwustronna – ze zmiotką do śniegu), specyfik w aerozolu do odmrażania zamków w drzwiach i szyb, linka holownicza, przewody zapłonowe, nieprzemakalne rękawice i łopata.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel