Jak prać polar?

2021-01-27
Jak prać polar?

Bluza polarowa! Czy Tobie także kojarzy się z dzieciństwem? Była cieplutka, miła w dotyku, w pięknych, jaskrawych kolorach, każde dziecko lubiło swój popularny polar. Dlaczego więc, nie nosić go także w dorosłym wieku? Bluzy i kurtki wykonane z polaru sukcesywnie wracają do łask. Jest to ta część garderoby, która może okazać się niezbędna w wielu sytuacjach codziennych oraz podczas wyjazdów, wypraw i wycieczek wszelkiego typu. Bluzy polarowe doskonale sprawdzą się także podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu, joggingu, nordic walking, czy długich rekreacyjnych spacerów.

Co takiego wyjątkowego ma w sobie tkanina zwana polarem? Dlaczego wywołuje w nas tak pozytywne emocje i w jakich sytuacjach może okazać się niezbędna? Jak dbać o polar, aby mógł nam posłużyć przez wiele lat, w czym prać polar i jak o niego dbać? Jest to tego rodzaju odzież, o którą należy szczególnie dbać. Ważnym jest, aby nie czyścić polaru zbyt często, gdyż wówczas szybciej może on stracić swoje wyjątkowe właściwości oraz walory estetyczne. Jeśli chcesz, aby Twój polar mógł służyć Ci przez wiele sezonów, przeczytaj w jaki sposób go pielęgnować, w tym przede wszystkim prać i suszyć.

W czym prać polar?

Dobra wiadomość jest taka, że polar w większości przypadków można prać w pralce. Nie trzeba zatem męczyć się podczas prania ręcznego, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pranie polaru w pralce jest niestety nieco bardzo skomplikowanie, niż pranie większości odzieży. Nie można bowiem po prostu wrzucić go do bębna z innymi rzeczami i włączyć standardowy program prania, to mogłoby skutecznie zagrozić delikatnej tkaninie. Polar ma bowiem wyjątkowe właściwości, dobrze chłonie wodę, a także posiada ponadprzeciętne właściwości termiczne, dlatego aby ich nie uszkodzić należy odpowiednio o niego dbać.

Jakich środków do prania polaru użyć?

Wybór środków do prania polaru jest niesamowicie ważny. Nie należy prać polaru w standardowych detergentach, których używasz do prania, czy odświeżania każdej innej odzieży. Należy także przed rozpoczęciem prania polaru dobrze wypłukać bęben pralki z pozostałości detergentów i środków piorących, które mogły zostać w pralce po poprzednich cyklach prania. W tym celu możesz puścić pralkę „na sucho”, bez żadnej zawartości, w dość wysokiej temperaturze, aby skutecznie wypłukać wszelkie niebezpieczne dla tkanin polarowych środki. Pamiętaj, aby polar prać zawsze osobno, bez innych tkanin, staraj się także nie prać wspólnie bardzo różnych od siebie kolorów polarów, pozostań w tej kwestii w jednej tonacji barw. Do prania wybierz specjalnie do tego przeznaczone detergenty, które bez problemu znajdziesz w każdej drogerii, takie środki są zazwyczaj w buteleczkach o niewielkich pojemnościach, dzięki czemu możesz kupić interesującą Cię ilość preparatu. Środki przeznaczone do prania tkanin polarowych są często nazywane preparatami do tkanin technicznych, więc można je także zakupić w sklepach z odzieżą sportową oraz wysokogórską.

W jakiej temperaturze prać polar?

Temperatura wybrana do prania polaru jest równie ważna, jak wybór preparatu piorącego. Informacja o tym, w jakiej temperaturze należy prać polarowe produkty jest najczęściej umieszczona na metce. Producenci dopuszczają pranie polarów w temperaturze 30 lub maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Jednakże zawsze należy zapoznać się z zaleceniami konkretnego producenta odzieży. Pamiętaj, aby zawsze podczas prania tego typu delikatnej odzieży wybierać program prania o niskiej temperaturze. Nie mniej ważnym elementem tego procesu jest także wirowanie. W przypadku tkanin polarowych nie powinno ono wymieść więcej niż 600 obrotów. Można także całkowicie zrezygnować z wirowania i wykręcić odzież ręcznie, dzięki czemu jeszcze skuteczniej unikniesz przypadkowego zniszczenia.

Suszenie polaru

Najczęściej zaleca się suszenie polaru poprzez wywieszenie go na świeżym powietrzu i odczekanie odpowiedniej ilości czasu. Jednakże niektórzy producenci dopuszczają suszenie produktów polarowych w suszarkach automatycznych. Trzeba jednak wtedy pamiętać o ustawieniu niskiej temperatury suszenia i niezbyt długim cyklu suszenia. Aby mieć jednak pewność, że polar będzie w jak najlepszej kondycji po procesie prania, najlepiej pozostawić go w suchym i nienasłonecznionym miejscu do wyschnięcia. Można go powiesić na szerokim wieszaku lub rozłożyć na płasko. Warto co 5-6 prań poddać tkaninę polarową impregnacji, do tego celu znajdziesz na rynku mnóstwo specjalnie przygotowanych preparatów. Nie należy robić tego zbyt często i pamiętać o środkach ostrożności.

Sprawdź bluzy polarowe męskie oraz bluzy polarowe damskie w sklepie internetowym Denley.pl. Kliknij w zdjęcie i przejdź do produktu, aby poznać więcej szczegółów:

Bluza-meska-polar-z-kapturem-niebieska
Bluza-meska-polar-z-kapturem-czarna
Bluza-meska-polar-z-kapturem-grafitowa
Bluza-meska-polar-z-kapturem-granatowa
Zolta-polarowa-bluza-damska-bez-kaptura
Rozowa-polarowa-bluza-damska-z-kapturem
Biala-polarowa-bluza-damska
Niebieska-polarowa-bluza-damska
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel