Jak prać kurtkę puchową, aby jej nie zniszczyć?

2021-01-28
Jak prać kurtkę puchową, aby jej nie zniszczyć?

Kurtka puchowa jest jednym z najlepszych wyborów w sezonie zimowym. Sportowy styl kurtek puchowych oraz ich skuteczna ochrona przed zimnem powodują, że są one bardzo uniwersalne i chętnie wybierane zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Jest to jednak ten rodzaj odzieży, który wymaga specjalnej pielęgnacji. Puch zawarty w kurtkach jest bowiem bardzo delikatny i może łatwo ulec uszkodzeniom podczas nieodpowiedniego obchodzenia się z nim. Jak zatem prać kurtkę z pierza? Czy dopuszczalne jest pranie kurtki puchowej w pralce? Czy jednak powinno się oddać ją do profesjonalnej pralni?

Na rynku znaleźć można bardzo dużo produktów z kategorii kurtki zimowe męskie i kurtki zimowe damskie. Wybierając tego typu odzież wierzchnią należy jednak dobrze się zastanowić i wybrać taki rodzaj kurtki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom i preferencjom. Jeśli jesteś osobą aktywną i podczas mroźnych, zimowych dni często przebywasz na świeżym powietrzu, warto postawić na kurtkę puchową, która jest nie tylko modna i świetnie wygląda, ale także doskonale chroni przed zimnem. Kurtki puchowe perfekcyjnie nadają się także podczas uprawiania sportów zimowych, polecane są dla fanów narciarstwa oraz zimowych wspinaczek wysokogórskich. Warto mieć w swojej szafie choć jeden egzemplarz kurtki puchowej, którą zawsze można wyjąć w potrzebie.

Czy kurtkę puchową trzeba prać?

Podstawowe pytanie brzmi: czy kurtkę puchową w ogóle trzeba prać? Odpowiedź brzmi tak! Kurtka puchowa podobnie jak każdy inny rodzaj odzieży podczas częstego noszenia może ulec zabrudzeniom. Ponadto każda odzież wierzchnia podczas jej użytkowania chłonie zapachy z otoczenia oraz z wnętrza naszego ciała, dlatego trzeba ją regularnie odświeżać, aby zachować odpowiedni poziom higieny i czystości.

Jeśli interesują Cię kurtki puchowe męskie, zajrzyj do sklepu internetowego Denley. Znajdziesz tam duży wybór produktów, kilka z nich przedstawiamy poniżej. Kliknij w zdjęcie i przejdź do karty produktu.

Kurtka-meska-zimowa-czerwona
Granatowo-czerwona-pikowana-kurtka-meska-zimowa-z-kapturem
Camelowa-pikowana-kurtka-meska-zimowa
Kurtka-meska-zimowa-sportowa-pikowana-moro-grafitowa

Jak prać kurtkę puchową?

Należy pamiętać, że dobrej jakości kurtka puchowa posiada naturalne wypełnienie. Najczęściej jest to puch kaczy, który jest wysokiej jakości, a co za tym idzie jest bardzo delikatny i podatny na zniszczenia. Jeśli taką kurtkę wyprałoby się w standardowy sposób z innymi rzeczami, wówczas puch znajdujący w jej wnętrzu mógłby się zbić w kulki, co spowodowałoby odkształcenie się kurtki i utratę jej fasonu. Pod żadnym pozorem nie należy tego zatem robić. Pamiętaj, że kurtkę puchową powinno się prać jak najrzadziej. Najlepiej tylko raz w sezonie lub tuż przed jego rozpoczęciem i później po zakończeniu. Kurtkę puchową można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce automatycznej. Wszystko zależy od tego, jakie są zalecenia producenta konkretnej kurtki. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na metce wszytej w kurtce. Jeśli zatem producent wskazuje, że najlepsze dla Twojej puchówki będzie pranie ręczne, należałoby się tego trzymać. Będziesz potrzebować do tego sporych rozmiarów miski, letniej wody w temperaturze około 30-40 stopni Celsjusza oraz właściwych do prania puchu środków czyszczących. Aby skutecznie wyprać taką kurtkę należy namoczyć ją w roztworze wody oraz detergentu, powinna ona w takiej mieszance spędzić co najmniej godzinę. Następnie należy delikatnie, ale dokładnie wycisnąć nadmiar wody z odzieży i pozostawić kurtkę do wyschnięcia, na przykład rozkładając ją na płasko na metalowej suszarce do prania.

Czy kurtki puchowe można prać w pralce?

Zastanawiasz się czy kurtkę puchową możesz wyprać w pralce? Odpowiedź znajdziesz na metce wszytej w swoją kurtkę. Jeśli producent na to pozwala, wówczas nie ma przeciwwskazań. Pamiętaj jednak, aby trzymać się ściśle zawartych w instrukcji prania zaleceń. Nie pierz puchówki w wyższej niż zalecana temperaturze oraz trzymaj się instrukcji dotyczących wirowania i suszenia. Jeśli nie zaleca się suszenia produktu w suszarkach automatycznych, pod żadnym pozorem tego nie rób.

Kurtka-meska-zimowa-granatowa
Kurtka-meska-zimowa-granatowa
Kurtka-meska-zimowa-granatowa

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Najczęstszymi zaleceniami do prania kurtek puchowych w pralce jest zastosowanie delikatnych detergentów oraz pranie ich w odpowiednio niskich temperaturach. Nie zaleca się przekraczania temperatur w okolicach 30 czy 40 stopni. Niektórzy producenci zalecają nawet pranie tylko w 20 stopniach Celsjusza. Zawsze wybieraj do prania tego typu odzieży wierzchniej jak najdelikatniejszy program z możliwych. Zapewne będzie to program do prania wełny lub kaszmiru, będzie on na tyle delikatny i bezpieczny, że z pewnością sprawdzi się w praniu wymagających kurtek puchowych. Pamiętaj także o odpowiednim poziomie wirowania, powinno ono nie przekraczać 400 czy 600 obrotów, dzięki temu unikniesz ryzyka zbicia się puchu znajdującego się wewnątrz kurtki.

Suszenie kurtki puchowej

Po wyciągnięciu swojej ulubionej kurtki puchowej z pralki możesz przeżyć niemały szok, gdyż pod wpływem wody i wirowania lub wyciskania straci ona bardzo na swojej objętości. Nie będzie w tym momencie przypominać grubej, puszystej kurtki, ale bez obaw! Po procesie suszenia powinna wrócić do swojego kształtu sprzed pielęgnacji. Jeśli posiadasz taką możliwość możesz wrzucić kurtkę do suszarki automatycznej. Po takim zabiegu powinna ona dokładnie wyschnąć i nabrać swojej objętości bez uszczerbku na fasonie. Pamiętaj, aby podobnie jak w przypadku prania, również tutaj ustawić jak najniższe obroty suszarki bębnowej. Możesz także wysuszyć kurtkę puchową układając ją na płaskiej, suchej powierzchni, w dalekiej odległości od źródeł ciepła takich jak kaloryfery, czy piecyki. Staraj się także nie pozostawiać kurtki na słońcu i innych intensywnych źródeł światła i wysokich temperatur. W naturalny sposób kurtka puchowa będzie schnąć nawet do 24 godzin, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli chcesz nieco przyspieszyć ten proces i pomóc w odzyskaniu przez odzież objętości, możesz co kilka godzin rozbijać dłońmi puch znajdujący się wewnątrz kurtki. Rób to lekko ją oklepując, w ten sposób szybciej pozbędziesz się wilgoci oraz nadasz kurtce odpowiedni poziom puszystości.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel