Jak prać czapkę z daszkiem? Praktyczne porady

2022-05-31
Jak prać czapkę z daszkiem? Praktyczne porady

Zarówno czapki, jak i kapelusze, wszelkie przepaski i inne nakrycia głowy należy podobnie jak każdą inną część garderoby raz na jakiś czas odświeżyć. Najprostszym sposobem aby to zrobić jest oczywiście wypranie czapeczki, czy kapelusza, jednak nie zawsze jest to proste. Zastanawiasz się w jaki sposób czyścić różne nakrycia głowy w taki sposób, aby ich nie zniszczyć? Czy można prać czapkę z daszkiem? Jak wyprać czapkę z daszkiem, jak kapelusz z dużym rondem, a jak czapkę wełnianą? Czy można je prać w pralce, czy trzeba ręcznie? Jakich detergentów używać? Co wykorzystać do suszenia? Jak spierać różne zabrudzenia? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku.

Jak prać czapkę z daszkiem — czy można ją wrzucić do pralki?

Czapka z daszkiem, inaczej popularna bejsbolówka wydaje się być jedną z najtrudniejszych do wyprania i wyczyszczenia czapek. Pewnie nie raz zastanawiałaś się, czy daszek od czapki zniszczy się, jeśli wrzucisz ją zwyczajnie do pralki. Niestety odpowiedź w większości przypadków jest twierdząca. Daszki w czapkach bejsbolówkach często wykonane są ze słabej jakości materiałów, często zwykłej tektury i mogą powyginać się na skutek wirowania w pralce i to niezależnie od tego, na jakie obroty ustawisz urządzenie. Zabrudzenie czapki z daszkiem najlepiej wyczyścić ręcznie za pomocą szczoteczki o twardym włosiu albo zwyczajnej szmatki.

Zatem jak wyczyścić czapkę z daszkiem? W zależności od tego co to za plamy, spróbuj wyczyścić je zwykłym szarym mydłem, jest ono jednym z najlepszych detergentów do czyszczenia różnego pochodzenia plam, na przykład z trawy, czekolady, ziemi i innych. Pamiętaj, aby podczas pielęgnacji czapki tego typu nie zaginać w żaden sposób daszku, niezależnie od tego z jakiej jest tkaniny, może być bardzo delikatny i nie przetrwać niektórych prób czyszczenia. Możesz także spróbować zamoczyć ją w samej wodzie lub wodzie z mydłem albo wybielaczem (jeśli czapka jest cała w kolorze białym).

Pranie czapki z daszkiem "na sucho" - jak to zrobić?

Czy czapki z daszkiem można prać na sucho? Owszem, można spróbować wyprać je bez użycia wody, przy pomocy specjalnych detergentów. W niektórych drogeriach można znaleźć na przykład piankę do czyszczenia trudniejszych zabrudzeń, bądź żel do czyszczenia na sucho. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją dostępną na opakowaniu takiego detergentu, w innym przypadku możesz zniszczyć czapkę. Warto także dokładnie czytać zalecenia producenta dotyczące każdej osobnej rzeczy. Nigdy nie pierz żadnych ubrań czy dodatków na własną rękę.

Jak wysuszyć czapkę z daszkiem, żeby nie straciła swojego kształtu?

Czapka z daszkiem ma specyficzny kształt. Dlatego też należy ją specjalnie traktować podczas pielęgnacji. Daszek takiej czapki jest wygięty w taki sposób, aby dopasowywał się do głowy i czoła, dzięki czemu skuteczniej może chronić przed promieniami słońca. Piorąc i czyszcząc czapkę z daszkiem należy pamiętać, aby nie odginać daszku na siłę i nie próbować go w żaden sposób odkształcać. Szczególnie jeśli czapka i daszek są mokre tuż po czyszczeniu, nie należy w żaden sposób wyginać czapki. Jak ją zatem wysuszyć? Najlepiej na początek zebrać nadmiar wody z czapki suchym i czystym ręcznikiem. Nie należy jednak wyrzynać i wyciskać czapki ani daszku, a delikatnie ją oszuszyć przykładając ręcznik w kilku miejscach czapki. Następnie można zostawić czapkę na przykład na noc na kaloryferze do całkowitego wyschnięcia. Nigdy nie wieszaj czapki na sznurku za pomocą klamerki, mogą bowiem zostać na czapce odkształcenia od klamerki.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel