Jak dbać o swetry?

2020-01-22
Jak dbać o swetry?

Są niezastąpione jeśli idzie o komfort noszenia i funkcjonalność, ale trzeba o nie dbać. Jeśli ci się mechacą albo rozciągają – koniecznie sprawdź jak dbać o swetry?

Jak dbać o swetry?

PRANIE

jak dbać o sweter
Męski sweter inspirowany skandynawskimi motywami. Denley.pl

Bezwzględnie trzeba przestrzegać zasad umieszczanych przez producentów na metkach poszczególnych swetrów, bo pielęgnacja swetrów zależy przede wszystkim od ich składu! Jednak najbezpieczniej jest prać swetry ręcznie! Unikamy detergentów i zachowujemy kolejność wykonywanych czynności. Letnią wodę o temperaturze ok. 20 stopni Celcjusza wlewamy do miski, następnie mieszamy ją z delikatnym płynem do prania lub bańkami mydlanymi i dopiero wtedy zanurzamy delikwenta, wywiniętego na lewą stronę.

Pranie w pralce automatycznej z funkcją prania ręcznego można zaryzykować głównie przy swetrach bawełnianych. Te są najmniej podatne na uszkodzenia. Wywracamy je na lewą stronę, pamiętamy o sortowaniu kolorów w celu uniknięcia przefarbowania, używamy łagodnych środków piorących.

SUSZENIE

Po praniu należy delikatnie odcisnąć sweter z wody, a następnie rozłożyć go na płasku na suchym ręczniku i suszyć w ten sposób, zmieniając ręcznik co jakiś czas. Nie suszymy swetrów na sznurach, wieszakach i w bębnach suszarek automatycznych. Grozi odkształceniem, rozciągnięciem włókien lub skurczeniem. Nie suszy się swetrów na słońcu – mogą stracić kolor.

PRZECHOWYWANIE

Wieszanie nie służy tak suszeniu swetrów, jak i ich przechowywaniu. Swetry należy składać i przechowywać na półkach.

Swetry z naturalnych tkanin są świetną pożywką dla moli, dlatego w garderobie warto mieć woreczki z miętą pieprzową lub lawendą, które skutecznie odstraszą niechcianych gości.

jak dbać o swetry
Męski sweter z golfem Denley.pl

DODATKOWE TIPY!

  • Jeśli twój sweter gryzie lub drapie – postaraj się ujarzmić jego dziką naturę Wykąp go w wodzie z dodatkiem odżywki do włosów. To powinno go zmiękczyć!
  • Aby sweter zachował intensywność koloru można zastosować do prania sodę oczyszczoną (łyżeczka), a w przypadku, gdy jest to biały sweter – dodajemy do prania łyżkę wody utlenionej.
  • Aby przywrócić świetność swetrom zmechaconym – warto użyć maszynki elektrycznej do golenia swetrów.

Przeczytaj też: „Męskie swetry na jesień i zimę – najmodniejsze modele!”.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel