Jak dbać o opaleniznę?

2018-08-23
Jak dbać o opaleniznę?

Zacznijmy od tego, czym jest opalenizna? To naturalna reakcja organizmu, która działa niczym system obronny przed promieniowaniem UV. Jeśli jest to reakcja obronna, to nie może być dobre. Nadmierna ekspozycja na słońce może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego już samo opalanie powinno być procesem świadomym i możliwie bezpiecznym.

Zakładamy jednak, że opaliłeś się umiejętnie i zdrowo. Niekoniecznie w solarium, a na słońcu. I co dalej?

Jak dbać o opaleniznę?

  1. Chcąc zachować złocisty czy miodowo – brązowy kolor skóry – kąp się krótko! Coś w tym jest, gdy mówi się, że opalenizna się zmywa. Długa, gorąca kąpiel, podobnie jak seans w saunie parowej czy jacuzzi sprawiają, że naskórek mięknie, traci wilgoć i zwyczajnie ulega usunięciu, czyli blednięciu, które widać gołym okiem. Polub krótkie i chłodne lub naprzemienne (ciepłe/zimne) prysznice!
  2. Utrata zbędnego naskórka jest wskazana, ale wyłącznie przy użyciu delikatnego peelingu (usuwasz wówczas tylko zewnętrzną warstwę skóry, a opalenizna tkwi „głębiej” – nic nie tracisz). Podczas kąpieli używaj też delikatnych mydeł.
  3. Skórę trzeba regularnie nawilżać. Tak na zewnątrz, jak i od środka! Warto stosować balsamy lub preparaty nawilżające (olej kokosowy, masło shea, aloes) i pić dużo wody! Na miejsca przesuszone należy stosować preparaty natłuszczające, jak wazelina lub płynna parafina. Dodatkowo, koloryt skóry poprawią naturalne i świeże (żółte i czerwone) soki warzywne i owocowe. Np. beta-karoten zawarty w marchwi wspiera utrzymanie opalenizny, a pozostałe owoce i warzywa zawierają przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia skóry, czyli wytwarzanie wolnych rodników.
  4. O opaleniznę można również dbać poprzez dietę. Jeśli chcesz utrzymać ją dłużej – wybieraj te produkty, które zawierają witaminy A, E, D, a także nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.
  5. Możesz też wesprzeć się bronzerami nowej generacji, które fajnie podkreślą kolor skóry, zrezygnuj natomiast z podtrzymywania opalenizny w solarium. Skóra ulegnie tam mocnemu przesuszeniu i osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast tego, korzystaj z subtelnych kąpieli słonecznych, póki jest okazja. Spacer wzdłuż linii brzegowej jeziora bez koszulki to zdecydowanie lepszy pomysł niż solar.
  6. Jeżeli zależy Ci na podkręceniu imidżu – to zawsze możesz wybrać się na opalanie natryskowe. Na początku trochę brudzi ubrania, ale z drugiej strony zapewnia szybki i spektakularny efekt – piękną opaleniznę i 100% bezpieczeństwa!
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel