Jak chronić dziecko przed upałem i poparzeniami od słońca?

2019-06-05
Jak chronić dziecko przed upałem i poparzeniami od słońca?

Wakacje to czas beztroski. Młodsze i starsze dzieci, latem, uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i jest to jak najbardziej wskazane. Należy jednak pamiętać, że gorące słońce, oprócz swoich jasnych stron – ma też ciemne! To, na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, to jak chronić dziecko przed upałem?

jak chronić dzieci przed upałamiA ten może doprowadzić do odwodnienia, a nawet do udaru cieplnego! Dodatkowo nadmiar promieni słonecznych może doprowadzić do uczulenia na słońce i do poważnych oparzeń skóry dziecka!

Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka i bezwzględna ochrona dzieci przed niekorzystnymi skutkami działania palącego słońca.

Jak ochronić dziecko przed upałem?

  • To co zdarza się najczęściej – to odwodnienia, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia maluchów i starszaków, ale również – dla osób dorosłych! Należy zatem dbać o regularne nawadnianie organizmu. W tym celu trzeba podawać dziecku wodę mineralną (nawet wtedy, gdy nie chce mu się pić!).
  • Aby zapobiec oparzeniom słonecznym, należy smarować skórę dziecka kremami dla dzieci z filtrami przeciwsłonecznymi UV (SPF 50). 30 minut przed wyjściem i na plaży co 2 godziny, a także zawsze po wyjściu z wody i wytarciu ręcznikiem. Opalone dzieciaki wyglądają uroczo, jednak brak zabezpieczenia cienkiej i delikatnej skóry dziecka przed słońcem – może skończyć się tragicznie!
  • Należy stosować również preparaty nawilżające (balsamy, mleczka pielęgnacyjne), zapobiegające ewentualnemu przesuszeniu skóry.
  • Warto pamiętać, że gruczoły potowe u kilkuletnich dzieci nie są w pełni rozwinięte, w związku z czym nie są w stanie poradzić sobie ze schładzaniem ciała, tak jak ma to miejsce u ludzi dorosłych.
  • Podczas upałów najlepiej powstrzymywać się od wychodzenia na dwór czy na spacery w godzinach 11:00 – 16:00. Idąc za przykładem Włochów czy Hiszpanów – warto w tym czasie urządzić sobie sjestę.
  • Aby jak najlepiej chronić dziecko przed upałami – na czas pobytu na zewnątrz wybieramy zacienione miejsca.
  • Na odkrytych basenach i na plaży, szczególnie młodszym dzieciom, warto jest zakładać bawełniane T-shirty dziecięce, które dodatkowo ochronią ciało przed niekorzystnym działaniem słońca.
  • Udar słoneczny spowodowany jest przegrzaniem, głównie okolic głowy. Zawsze należy pamiętać o nakryciu głowy, które zabezpieczy dziecko. Może być to chusta, czapka z daszkiem czy też kapelusz z rondem.
  • W czasie upałów ubieramy nasze pociechy w oddychające, lekkie ubrania dla dzieci – lniane lub z bawełny.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel