Focus na naszywki!

2016-09-21
Focus na naszywki!

pol_pl_Kurtka-meska-ATHLETIC-0431-khaki-38493_3Były one szczególnymi atrybutami znanymi już od czasów starożytnych. To właśnie wtedy Grecy i Rzymianie, a w późniejszym okresie także Chrześcijanie zbierali je jako cenne souveniry, niemal ikony, z pielgrzymek do świątyń. W średniowieczu popularne było przypinanie ich do kapeluszy czy ubrań. Charakteryzowały też niektóre osoby – np. świętych czy władców. W wieku XIX i XX insygnia mocno wykorzystywano w celach komercyjnych i dla wielu stanowiły one wyjątkową pamiątkę z wojaży. Można ją było gdzieś naszyć lub zachować w albumie.

Wszelkiego rodzaju naszywki zawsze cechowała symbolika, odniesienie do czegoś. Wykorzystywano je i nadal wykorzystuje się w szeroko pojętych militariach, gdzie mają głęboką tradycję. Służą do identyfikacji misji i jej członków. Są bardzo charakterystyczne dla umundurowania Amerykańskich Sił Zbrojnych, a ich elementy weszły nawet do kanonu mody cywilnej.

pol_pl_Bluza-damska-03-czarna-40065_7W modzie naszywki często kojarzone są ze stylem preppy. Swego czasu wylansowali je studenci amerykańskich prestiżowych uczelni, którzy dzięki nim eksponowali swoją przynależność czy to do elitarnego collage’u czy akademickiego stowarzyszenia.  Elegancki nurt inspirowany ich strojami na stałe zakorzenił się w modzie, a focus na emblematy doczekał się licznych interpretacji.

Trzeba zaznaczyć ich rolę w różnych grupach społecznych i subkulturach – często muzycznych. Aplikowanie naszywek na elementach odzieży czy akcesoriach, nadanie indywidualnego wyglądu, stanowi wyróżnik  dla danej społeczności. Chyba każdy z nas słysząc hasło „skórzana kurtka harleyowca” czy „plecak punka” ma przed oczyma coś, co jest ozdobione przypinkami czy naszywkami. Z kolei fani rocka zapewne chętnie założą ciuchy z najsłynniejszymi ustami świata…

Powszechne wykorzystanie naszywanych emblematów u tak wielu różnych grup to temat na pracę magisterską. Dlatego zamiast rozwodzić się nad różnicami i pobudkami wpływającymi na ich popularność warto podkreślić to co wspólne. Naszywki są modne ponadczasowo, są nośnikiem przynależności lub odrębności, przekonań oraz wartości i coś symbolizują. Choćby pozytywne nastawienie do życia

Aktualnie to prawdziwy must have. I na koniec drobna uwaga. Jeżeli zakładasz bluzę czy kurtkę  z naszywkami pamiętaj, by pozostałe elementy garderoby były raczej proste i stonowane. Emblematy mają się nie wyróżniać, ale nie przytłaczać. Same w sobie jak i w zestawieniu z całą stylizacją.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel