Dzień Dziecka! Jak go świętować?

2019-05-29
Dzień Dziecka! Jak go świętować?

Już za trzy dni wydarzy się to, na co z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci! 1-go czerwca będziemy obchodzić zainicjowany dokładnie 70 lat temu – Międzynarodowy Dzień Dziecka!

Dzień Dziecka! Co warto wiedzieć?

dzień dzieckaW 1949 roku zapoczątkowała go Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych. Początkowo było to święto ochrony dzieci przed wojną, głodem i wszelkiego rodzaju krzywdami. 1-go czerwca 1952 roku organizacja The International Union for Protection of Childhood też wyznaczyła święto dzieci! Jednak Międzynarodowy Dzień Dziecka oficjalnie ustanowiony został dopiero 5 lat później, bo w 1954 roku, przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ. Na celu miał upowszechnianie ideałów dotyczących praw dziecka, jakie prezentowała Karta Narodów Zjednoczonych.

W wielu państwach Dzień Dziecka obchodzony jest 1-go czerwca (Polska, Czechy, Rosja, Słowacja, kraje nadbałtyckie). Ale nie jest to termin zarezerwowany dla wszystkich krajów. Np. we Włoszech i Francji świętuje się go 6-go stycznia, a w Japonii – 5 maja. W Turcji przypada on na 23-go kwietnia. Reszta, w właściwie większa część świata – kultywuje ten wyjątkowy dzień 20-go listopada.

Choć terminy celebrowania szczególnej roli najmłodszych w społeczeństwie są różne, to nie podlega wątpliwości, że święto to jest bardzo potrzebne! A na tę potrzebę, w historii, reagowały rozmaite organizacje, stąd rozbieżności w terminach ustanowienia. Tak czy inaczej – dla dzieci jest to czas szczególnego wyróżnienia i zabawy, a dla dorosłych to moment na głęboką refleksję dotyczącą respektowania praw najmłodszych i traktowania ich z szacunkiem i z miłością.

Jak celebrować Dzień Dziecka?

Polska to kraj, w którym panuje pokój, dlatego obchody związane z Dniem Dziecka mają charakter zabawy i beztroski. Tego dnia maluchy i starszaki otrzymują wyczekane, wymarzone prezenty! W placówkach opiekuńczo-wychowawczych organizowane są Dni Sportu, wyjścia do kina, pikniki, a rodzice zapewniają swoim pociechom mnóstwo atrakcji. Podobnie jak instytucje kulturalne, miasta i gminy, które z tej okazji organizują dla dzieci różne imprezy.

dzień dziecka
Denley.pl / Denley Kids

W tym roku 1 czerwca przypada na sobotę, zatem rodzice mają idealną okazję do przyjemnego, aktywnego spędzenia czasu ze swoimi dziećmi. Wystarczą wygodne ubrania dla dzieci i można ruszać w miasto!

Licznych inspiracji możecie szukać na miejskich stronach, gdzie zwykle dostępne są kalendarze imprez, ale coś fajnego można też wymyślić we własnym zakresie.

To ich dzień, zatem po prostu sprawiajcie radość dzieciakom dokładnie tym, co je uszczęśliwi. To może być szalona wizyta w wesołym miasteczku, wspólny wypad za miasto na rowerach, udział w koncercie i lody. Sami wiecie, czego pragną dzieci!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel