Dziecko nie chce się ubierać! Co zrobić?

2019-04-17
Dziecko nie chce się ubierać! Co zrobić?
Kolorowe bluzeczki, fajne legginsy, nonszalanckie spodnie jeansowe w rozmiarze mini. Każdy rodzic, a szczególnie każda mama - czerpie radość z kupowania dzieciom ubrań i strojenia swoich pociech. Te jednak pełnią nie tylko rolę stylizacyjną, ale przede wszystkim użytkową! Jednak i jedna i druga może zupełnie nie interesować malucha! Bywa tak, że dziecko nie chce się ubierać! I basta! Może objawiać się to ściąganiem ubrań, gdy tylko rodzic się obróci, płaczem i awanturami! Dlaczego dziecko nie chce się ubierać i jak sobie z tym poradzić? Odpowiadamy! Niektóre dzieci są nadwrażliwe sensorycznie i po prostu mogą nie lubić ubrań. Tego, że te gdzieś cisną, uwierają, drapiących metek. Warto sprawdzić powód i w razie problemów z integracją sensoryczną wdrożyć zalecaną terapię. Jednak nie zmienia to faktu, że dziecko ubrać trzeba. Niezależnie od powodów, dla których odzież mu przeszkadza, bo przecież może być to "tylko" kwestia buntu. Szczególnie poranki w domach mogą być nerwowe. Stres, pośpiech - tylko będą pogarszać sytuację. Dlatego trzeba wyeliminować wszystkie czynniki "zapalne" i sprawić, żeby ubieranie się nie było dramą tak dla dziecka, jak i dla rodzica!

Dziecko nie chce się ubierać! Co może zrobić rodzic?

Przede wszystkim trzeba uzbroić się cierpliwość i być konsekwentnym. Wiedząc, że o poranku zegar tyka - warto wdrożyć rutynę wcześniejszego wstawiania. Dać sobie czas, przynajmniej na początek, na to, by spokojnie, każdego dnia, przeprowadzić dziecko przez proces czynności prowadzących do ubrania się. Bez pośpiechu, krzyku, awantur, spokojnie tłumacząc, że ubieranie się jest w życiu konieczne, Daj dziecku wybór! Nie proś jednak malucha, by wyciągnął co chce ze swojej szafy. To mogłoby skończyć się chodzeniem w krótkich spodenkach w zimie ;) Na każdy dzień przygotuj po dwie stylizacje i zapytaj malucha - w co chce się ubrać? W pierwszy czy drugi zestaw? Taka opcja wyboru w zupełności wystarczy, a dziecko będzie dumne, że może podjąć decyzję. Już samo to sprawi, że chętniej tę odzież założy. Zabieraj też swoje dziecko na zakupy! Pozwól mu aktywnie uczestniczyć w wybieraniu swoich ubrań! To również świetny kapitał na przyszłość! Dziecko od najmłodszych lat będzie mogło wypracowywać swój indywidualny styl!
jak ubrać dziecko na wycieczkę szkolną
Wygodna bluza z kapturem, Denley.pl
Spraw, by ubrania były dla dziecka przyjemne. Kupując odzież dla dzieci - wdroż w życie trzymanie się pewnych reguł. Stawiaj na miękkie i wygodne tkaniny, z jakich ubrania są zrobione, unikaj elementów na odzieży, które mogą irytować malca lub sprawiać mu jakiekolwiek niedogodności. Jedno dziecko lepiej poradzi sobie z zamkiem błyskawicznym niż z guzikami, inne zupełnie na odwrót. Takie trudności mogą być demotywujące i wprawiać dziecko w niechęć do ubrania danej rzeczy. Podobnie z aplikacjami na ubraniach, z metkami. Aplikacje czasem świetnie wyglądają na powierzchni sweterka lub bluzki, ale już na delikatną skórę dziecka mogą działać drażniąco. Podobnie jak metki ubrań, których najzwyczajniej - warto się pozbyć. Staraj się też ubierać swojego buntownika lub buntowniczkę w odzież wygodną. Nie krępującą swobodnych ruchów i zabawy. Czasem warto zastąpić obcisłe rajstopki dopasowanymi, bawełnianymi legginsami, a stosunkowo "twarde" spodnie jeansowe - mięciutkim dresem. Przeczytaj też: "Odzież dziecięca - najważniejsze cechy!".
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel