Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do lasu?

2019-10-09
Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do lasu?

Jesień to najlepszy czas, by wybrać się z dziećmi lub z dzieckiem do lasu! To właśnie teraz przyroda mieni się fascynującymi kolorami, dzieli się pięknem i plonami, pozwala na to, by bliżej ją poznać, wyciszyć się, ukoić!

Tymczasem rodziny, w natłoku codziennych obowiązków (szkoła, nauka, praca) – powinny szukać kontaktu z naturą. Choćby w pobliskim lesie! Tutaj nie tylko oderwać się można od zgiełku miasta, monitorów i trosk! Z pozoru zwykłe wycieczki do lasu mogą stać się wspaniałą przygodą, sprzyjają pogłębianiu się więzi między rodzicami i dziećmi, pozytywnie oddziałują na rozwój!

Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do lasu?

  • Jest to fajna alternatywa dla rodzinnego spędzania wolnego czasu. Członkowie rodziny mogą tutaj skupić na sobie uwagę! , budować i umacniać więzi, integrować się!
  • Przebywania na świeżym powietrzu chyba nie trzeba reklamować
  • Kontakt z naturą pozytywnie oddziałuje na zdrowie – to najlepszy sposób na zwiększanie odporności i zmniejszenia liczby infekcji u dzieci!
  • Zarówno dzieci, jak i dorośli, obcujący z przyrodą – mają bardziej wyczulone zmysły, rosną zdolności poznawcze; rozwój!
  • W lesie obniża się poziom stresu!
  • Nie bez znaczenia jest czynnik edukacyjny! Pojawiają się pytania o zwierzęta, gatunki roślin, o ekologię. Wiele specjalnie wytyczonych ścieżek leśnych ma mnóstwo walorów edukacyjnych, poustawiane są na nich specjalne tablice informacyjne dla najmłodszych!
  • Regularne spacery po lesie sprawiają, że wzrasta koncentracja, zwiększa się też koordynacja ruchowa.
  • Las ma wiele do zaoferowania! Dziecko może zbierać kosze pełne skarbów, tworzyć zielniki, oczywiście – warto też wybrać się razem na grzyby! Jesień sprzyja!
  • Las to idealne miejsce do kreatywnej zabawy! Tutaj kamień i patyk mogą stanowić największe i najwspanialsze cegły w budowaniu dziecięcej wyobraźni! Przenosić do innego świata!

Jak ubrać dziecko na wycieczkę do lasu? 

dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do lasuUbranie dziecka powinno być dostosowane do pogody. Tej jednak nigdy nie można do końca przewidzieć, dlatego najlepiej jest ubrać dziecko na cebulkę! Szczególnie jesienią i zimą. Sprawdzą się bawełniane T-shirty dziecięce, bluzy z kapturem, przeciwdeszczowe kurtki.

Przeczytaj też: „Ubieranie na cebulkę! Chroń swoje dziecko przed chorobami!”

W lesie chronić się trzeba głównie… przed owadami. Kleszcze przenoszą groźną chorobę – boreliozę, dlatego bezwzględnie należy zabezpieczać ciało, aby owad nie miał do niego dostępu. Pilnować, by dziecku nie wystawały gołe kostki, chronić kark. Oprócz odpowiedniej odzieży należy używać specjalnych środków odstraszających. Po każdej wizycie w lesie należy też dokładnie obejrzeć malucha lub starszaka i wyprać dziecięce ubrania!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel