Blue Monday! Jak nie dać się zjazdowi formy?

2019-01-21
Blue Monday! Jak nie dać się zjazdowi formy?

Jak w każdy trzeci poniedziałek stycznia (od 2005 roku) – na dziś przypada Blue Monday! Podobno najbardziej depresyjny dzień w roku!

Skąd wziął się Blue Monday?

Najsmutniejszy i najbardziej przygnębiający dzień w całym roku powstał za sprawą brytyjskiego psychologa – Cliffa Arnalla. A to wszystko dzięki kampanii reklamowej (a raczej przez tę kampanię) biura podróży Sky Travel, które chciało przekonać swoich potencjalnych klientów, że aby przeciwdziałać beznadziei – warto wykupić sobie wymarzone, wytęsknione wczasy. Arnall przedstawiany jako psycholog, trener życia i konsultant ds. szczęścia, na potrzeby kampanii i przy współpracy z agencją PR opracował specjalny „pseudonaukowy” wzór, który dziś opisalibyśmy jako fake news.

O tym, że trzeci poniedziałek roku jest skrajnie smutny miałyby świadczyć następujące czynniki:

  • pogoda – zimny miesiąc, krótki dzień, mało promieni słonecznych, szare niebo – nie przyprawiające o dobry nastrój;
  • finanse – dziury w domowych budżetach spowodowane wystawnymi Świętami Bożego Narodzenia, długi;
  • czynniki psychologiczne – pierwsze „złamania” się co do dotrzymywania postanowień noworocznych, niska motywacja do działania, długi okres oczekiwania na kolejne „wolne” dni.

Blue Monday to oczywiście mega mit, jednak media to kupiły i rokrocznie nakręcana jest spirala rzekomych nieszczęść przypadających na feralny styczniowy poniedziałek. Jeśli bierzesz do siebie prawdopodobieństwo ich istnienia – to najpewniej czujesz zimowego bluesa. Ot co! Możesz mu przeciwdziałać!

blue monday
Nie daj się szarudze! Kurtka w „żywych” kolorach z pewnością poprawi ci nastrój! Denley.pl

Jak przetrwać Blue Monday i inne ponure dni?

  • Nie daj się poniedziałkowi i szarudze za oknem. Poprawisz sobie nastrój ubierając się jak kolorowy ptak Zupełnie serio – postaw dziś na T-shirt męski z jakimś zabawnym napisem i kolorową bluzę. Przyda ci się też kurtka zimowa w intensywnych barwach!
  • Pozwól sobie na coś słodkiego – gorąca czekolada to dobry pomysł!
  • Łap światło. Jeśli na przekór wszystkiemu wyjdzie słońce – udaj się na zimowy spacer. W domu zapal świeczki, ozdobne lampki – oświetlenie poprawia nastrój.
  • Podobnie jak zakupy online! Wybierz się na nie!
  • Obejrzyj fajny film komediowy lub inspirujący do działania, przeczytaj dobrą, lekką książkę.
  • Spędź czas w towarzystwie osób, które lubisz. Wyjdźcie gdzieś razem, albo przyrządźcie wspólnie kolację. Z pewnością będzie moc!
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel