Balaclava, czyli czapka kominiarka.

2020-02-05
Balaclava, czyli czapka kominiarka.

Podobnie jak bluza z kapturem – czapka kominiarka może kojarzyć się z tym elementem odzieży, który służy do ukrywania tożsamości. O ile w przypadku bluz stereotypy dawno już się zatarły, a tyle balaclava wciąż postrzegana jest jednoznacznie!

Co oczywiście nie powinno mieć miejsca! Bo czapka kominiarka doskonale sprawdza się nie tylko u rzezimieszków z bejsbolem, ludzi pająków i służb specjalnych ;), ale i na mrozie, czy też wówczas, gdy wkładana jest pod kask! Po prostu! Jednak wróćmy do początków…

czapka kominiarka, balaclava
Czapka kominiarka, w banku… może przestraszyć Ale pod kask narciarski nadaje się doskonale. Denley.pl

Balaclava! 

Interesująca i rzadko słyszana nazwa, prawda? Balaclava pochodzi od nazwy miejscowości położonej w pobliżu Sewastopola. To tutaj, w czasie Wojny Krymskiej w 1854 roku na ciepłe, ręcznie robione kominiarki oczekiwali brytyjscy żołnierze walczący na froncie i zmagający się z wyjątkowo trudnymi warunkami atmosferycznymi. Na dzianinowe nakrycia głowy do noszenia pod hełmami, które miały pomóc się rozgrzać… nigdy się nie doczekali!

Warto jednak dodać, że choć kominiarki upowszechniły się w XIX wieku, to ich historia przejawiała się w wojskowości już od czasów templariuszy.

Czym właściwie jest kominiarka?

Czapka kominiarka to rodzaj nakrycia głowy, który odsłania jedynie część twarzy – najczęściej oczy i usta. W slangu brytyjskim znana jako Bally, mówi się też o niej – maska narciarska. Kominiarkę w wersji z pełnym otworem na twarz można wykorzystywać nie tylko jako czapkę, ale i jako komin, kołnierz.

Kiedy przydaje się czapka kominiarka?

czapki kominiarki męskie
Czapki kominiarki służą jako maski narciarskie i do uprawiania innych sportów. Denley.pl

Nowoczesne kominiarki są najczęściej używane do uprawiania sportów zimowych, takich jak jazda na nartach, snowboardzie i na skuterze śnieżnym. Sprawdzają się również w lecie np. u kierowców gokartów, motocyklistów i rowerzystów. Pomagają zachować higienę pod kaskiem. Jednak wykorzystują je również biegacze, wędkarze, amatorzy paintballa i innych aktywności na świeżym powietrzu. Ich zadaniem jest ochrona przed wiatrem i utrzymywanie optymalnego ciepła. Gdy wykorzystuje się je ze względów praktycznych – można używać ich o każdej porze roku.

Funkcjonalna balaclava wykonana jest z lekkiego, miękkiego, oddychającego materiału, który szybko schnie. Jest przytulna i wygodna w użyciu. W zimie zapewnia ciepło i chroni przed mroźnym wiatrem, latem przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć. Elastyczny materiał kominiarki sprawia, że czapka idealnie dopasowuje się do głowy.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel